Jak připomíná web FXstreet.cz bylo téma podle Trumpa jedním z příslibů, který mu Čína dala na summitu G20, i když o tom neinformovala čínská média. Výsledky zveřejněné americkým ministerstvem zemědělství přitom ukazují, že čínské nákupy sojových bobů minulý týden klesly na 79 % nákupů z předchozího týdne. Snížení se týkalo i dovozu amerického vepřového.
Čínský postoj balancující na hranici vydírání jen potvrzuje, že napětí mezi oběma zeměmi stále existuje a brzy může být zdrojem opětovného návratu nervozity na finanční trhy. Na zlatu se tak za pouhý minulý týden dalo vydělat bezmála jedno procento.
„Máme mírně slabší americký dolar, napětí na Blízkém východě a neukončený obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou. To vše hovoří pro zlato,“ řekl Reuters Michael McCarthy, hlavní marketingový stratég CMC Markets.
Slabší dolar zlevnil zlato, pro investory, kteří mají jiné měny, ale i tak zůstalo drahé. Dovedli si například Britové představit, že cena zlata bude stabilně nad 1100 librami za unci, nebo že v eurech bude stát tolik, co před pár měsíci v dolarech?
Předseda Fedu (americká centrální banka) Jerome Powell navíc uvedl, že snížení úrokových sazeb na příštím zasedání Fedu je pravděpodobně, protože americké podniky zpomalují investice v důsledku obchodních sporů a oslabení globálního růstu. To cenu zlata rozhodně nesníží.
Ekonomická výsledky přinesly nervozitu
V době psaní tohoto článku nebyla ještě známa data z Číny, ale očekávalo se, že druhá největší světová ekonomika zpomalí v důsledku obchodní války na nejslabší tempo za nejméně 27 let. To se přelilo na globální trhy a zvýšilo ekonomickou nervozitu, přičemž slabé ekonomické údaje ze Singapuru se staly nejčerstvějším ukazatelem tohoto trendu.
Také údajný íránský pokus o blokování britského tankeru se přidal ke globálním nejistotám a ještě zvýšil napětí na Blízkém východě po červnových útocích na tankery a sestřelení amerického dronu Íránem.
Zlato v době politické a finanční nejistoty považované za bezpečnou investici z toho jen těžilo.
(rek)