Zlato (oz) / USD
1 764,30
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
38 041,83
0,18 %
EUR / USD
1,19
0,04 %
USD / CZK
21,56
0,04 %
Zlato
Ministr: Rusko odstraní dolarová aktiva ze svého státního investičního fondu

Rusko zcela odstraní dolarová aktiva ze svého státního investičního fondu a naopak posílí v něm podíl eura, čínského jüanu a zlata. Na okraj mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu to řekl ministr financí Anton Siluanov. Změny, které počítají i s nižším zastoupením britské libry, podle ně nastanou do měsíce.

Po změnách bude podíl eura ve fondu činit 40 procent, podíl jüanu 30 procent a zlata 20 procent. Foto: iStock

Fond, který se oficiálně nazývá Fond národního blahobytu (FNB), spravuje příjmy Ruské federace z prodeje ropy. Vznikl jako rezervní fond na podporu důchodovému systému a k 1. květnu v něm bylo 185,9 miliardy dolarů (3,9 bilionu Kč), uvedla agentura Reuters. Je součástí ruských zlatých a devizových rezerv, jejichž hodnota k 27. květnu činila 600,9 miliardy dolarů.

Po změnách bude podíl eura ve fondu činit 40 procent, podíl jüanu 30 procent a zlata 20 procent. Zbytek bude tvořit japonský jen a britská libra, každá z obou měn po pěti procentech, řekl Siluanov. „Podobně jako centrální banka jsme se rozhodli omezit investice fondu do dolarových aktiv,“ dodal.

Moskva ve středu sdělila, že z peněz fondu plánuje vynakládat až 400 miliard rublů (114 miliard Kč) ročně. Chce je používat na investice do infrastruktury a financovat jejich pomocí rozvojovou strategii.

O snížení objemu dolarových aktiv tento týden mluvila i guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. Trvalé riziko podle ní představují americké protiruské sankce, kterým chce země čelit mimo jiné právě i snížením závislosti na americké měně.

(ČTK)