
Cena zlata na pokles poptávky fondů samozřejmě zareagovala, když v listopadu zaznamenala nejhorší měsíční pokles o 6,3 % (ve finančním vyjádření na 1763 dolarů za unci), přičemž horší to bylo už jen v listopadu 2016, kdy cena zlata ztratila 7,4 %.
Množství zlata v držení ETF se během listopadu snížilo o 107 tun (6,8 miliardy dolarů). Podíváme-li se na celou záležitost se střízlivým odstupem zjistíme, že zásoby zlata v sejfech ETF se snížily jen o 2,9 %. Celkové globální zásoby zlata v burzovních fondech aktuálně činí 3793 tun neboli 215 miliard amerických dolarů.
Navzdory listopadovému poklesu zůstává čistý roční příliv investic do derivátů zlata 50,3 miliardy dolarů, což obnáší 916 tun zlata. Samozřejmě je to míň než zatím nejvyšší letošní příliv zlata do ETF ve výši 1022 tun, což byl absolutní rekord stanovený v říjnu, konstatuje analýza organizace producentů zlata World Gold Council.
Vzhledem k tomu, že cena zlata kopíruje se zpožděním křivku grafu zaznamenávajícího nákup nebo prodej derivátů zlata prostřednictvím ETF, bude zajímavé, kam tato křivka zamíří v prosinci.
(rek)