Zlato (oz) / USD
2 722,03
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Milling-Stanley: Zlato navzdory prudkému výprodeji zůstalo na dobré cestě

Zlato již třetí den pozvolna nabírá ztracenou sílu, když jedni tvrdí, že zásluhu na tom mají britské řízené střely vypálené na Rusko zatímco jiní říkají, že to způsobila skvěla data z amerického trhu práce, a jiní, že příčinou je nová atomová doktrína Ruska a jiní, že Rusko je naopak připraveno hovořit s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem o příměří v totální válce proti Ukrajině.

Zlato, které zpočátku posílilo o 33 procent, si i po hrozivě vypadajícím pádu nakonec letos udrželo zisk přes 28 procent. Ilustrační foto: iStock
Zlato, které zpočátku posílilo o 33 procent, si i po hrozivě vypadajícím pádu nakonec letos udrželo zisk přes 28 procent. Ilustrační foto: iStock

Ať tak či onak, investoři v dobách nejistoty obvykle hledají bezpečí v drahých kovech. Jak uvedla analytička banky Standard Chartered Suki Cooperová:

„Zvýšené geopolitické riziko spolu s širokou nejistotou na trhu a rostoucími obavami z neznámých rizik znovu podnítilo zájem o trh se zlatem jako o bezpečné aktivum. Ale budou to makro faktory včetně dolaru a možné snížení úrokových sazeb v USA, které pravděpodobně udají tón blízké budoucnosti.“

Jak píše agentura Bloomberg, obchodníci intenzivně sledují potenciál snižování úrokových sazeb americké centrální banky, ačkoli tempo, jakým bude v budoucnu úrokové sazby snižovat, je nejisté.

PSALI JSME: Americká raketa dlouhého doletu zastavila propad zlata

„Zlato, které zpočátku posílilo o 33 procent, si i po hrozivě vypadajícím pádu nakonec letos udrželo zisk přes 28 procent, za čímž stojí nákupy centrálních bank, stěžejní postavení americké centrální banky a války v Evropě a na Středním východě.“

„Takže se není čeho obávat,“ konstatoval v rozhovoru pro Kitco News George Milling-Stanley, hlavní zlatý stratég divize State Street Global Advisors, která měla k prvnímu říjnu ve správě aktiva v hodnotě 4,7 bilionu dolarů. „Byl jsem trochu šokován závažností výprodeje zlata, ale bylo jasné, že to nevydrží,“ dodal.

Milling-Stanley poznamenal, že zlato se nemá čeho bát kvůli změně americké měnové politiky. Poukázal na to, že na začátku roku trhy očekávaly šest snížení úrokových sazeb, a přestože se tato očekávání nenaplnila, zlato zaznamenalo nejlepší oživení od roku 1979.

PSALI JSME: Milling-Stanley: Ceny zlata se v letošním roce vyšplhají na nové maximum

Při pohledu do budoucna Milling-Stanley nepředpokládá, že Trumpova politika bude až tolik podporovat americký dolar, jak se mnozí domnívají. Navrhovaná cla by sice podpořila domácí produkci, vyšší inflační tlaky by ale mohly zpomalit ekonomickou aktivitu. „Proklamované snížení daní není jen inflační, ale přispěje také k již tak narůstajícímu dluhu vlády.“

Navíc centrální banka USA nebude váhat se zvýšením úrokových sazeb, pokud inflace začne znovu růst, což by zpomalilo ekonomiku. „Pokud zaznamenáme známky inflace, myslím si, že zlato na to zareaguje víc než na cokoli, co udělá centrální banka, aby se pokusila této inflaci čelit. Zlato je velmi, velmi citlivé na inflaci a velmi citlivé na dluhy a deficity.“

Při vší té nejistotě Milling-Stanley stále očekává, že západní investoři budou pokračovat v návratu k burzovním produktům krytých zlatem. „Myslím, že na to čeká mnoho lidí. Zlato tedy zůstane atraktivní jak díky snižování úrokových sazeb, tak i proto, že ekonomická nejistota zůstává vysoká.“

PSALI JSME: Goldman Sachs: Zlato zdraží víc, než se dosud čekalo

(rek)

Další z kategorie Zlato