Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Zlato
Miliardář Gundlach: Zvyšování dluhů a úrokových sazeb je sebevražda

Jeffrey Gundlach označil růst veřejného zadlužení a současně úrokových sazeb za „sebevražednou akci“. Sází přitom na oslabení dolaru a růst cen komodit a zlata.

Zadlužení americké vlády v kombinaci se zvyšováním úrokových sazeb způsobí problémy. Reprofoto: youtube

Miliardář a šéf investičního fondu DoubleLine Capital Jeffrey Gundlach varoval před prudce rostoucími deficity Spojených států. Podle něj může prudký růst zadlužení americké vlády v kombinaci se zvyšováním úrokových sazeb způsobit problémy veřejných financí. Situaci doslova nazval „sebevraždou akcí“.

„Zvyšujeme schodek, zatímco rostou úrokové sazby,“ řekl ve vyjádření Jeffrey Gundlach a dodal „děláme něco, co téměř vypadá jako sebevražedná akce.“

Aktuální zadlužení Spojených států vůči HDP dosáhlo ke konci roku 2017 hodnoty 105,4 procenta. Podle odhadů serveru Bloomberg se však zadlužení americké vlády může kolem roku 2030 nafouknout až k 125 procentům HDP. Za důvody přitom server označil zejména nedávné snížení daní, které prosadil americký prezident Donald Trump a s tím spojený růst vládních výdajů.

„Je naprosto bezprecedentní, že sledujeme takové zvyšování dluhu v tak pozdní fázi ekonomického cyklu,“ konstatoval Gundlach.

Dolar oslabí, komodity a zlato posílí

Gundlach je přesvědčen, že americká měna vlivem výše zmíněných okolností opětovně oslabí, přičemž do roku 2020 vzrostou úroky požadované investory za držení amerických dluhopisů na 6 procent. V současné době však doporučil investorům obrátit se pro zajímavější výnosy na rozvojové trhy.

I přestože v následujících 12 měsících je podle Gundlacha vznik recese nepravděpodobný, tak předpokládá, že do roku 2020 by recese mohla Spojené státy zasáhnout. V současnosti proto věří růstu cen komodit a dál plánuje nakupovat zlato.

(ska)