Zlato (oz) / USD
1 467,80
0,31 %
Zlato (oz) / CZK
33 875,52
0,24 %
EUR / USD
1,11
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,06 %
Zlato
Miliardář Frank Holmes radí věřit zlatu

Důvěra Američanů v instituce, od federální vlády přes banky až po sdělovací prostředky se po desetiletí zhoršuje. Před šedesáti lety vyjádřily tři čtvrtiny Američanů víru ve vládu, že dělá správné věci „většinu času“ nebo „téměř vždy“. Miliardář Frank Holmes napsal, že dnes věří pouze jeden z pěti lidí, že naši vůdci rozhodují v nejlepším zájmu země.

„Jako investor mám i nadále velkou důvěru ve zlato v době ekonomické a geopolitické nejistoty. Chová se přesně tak, jak to očekávám,“ píše v časopise Forbes Frank Holmes.

Sdělovací prostředky jsou na tom stejně špatné. Nový průzkum zjistil, že Američané věří, že „falešné zprávy“ jsou nyní větší problém než násilná trestná činnost, nelegální přistěhovalectví a terorismus. Ať už se jedná o noviny, televizní zprávy nebo on-line zprávy, důvěra Američanů neustále klesá.

V loňském roce se procento Američanů, kteří řekli, že mají „velké množství“ nebo „dost“ důvěry v noviny, dostalo na téměř rekordní minimum 23 procent. Důvěra v televizi a online zpravodajství byla ještě nižší.

„Jako investor mám však i nadále velkou důvěru ve zlato v době ekonomické a geopolitické nejistoty. Chová se přesně tak, jak to očekávám. V reakci na zvýšené obavy z globálního obchodu a oslabení ekonomických ukazatelů se investoři nahrnuli do žlutého kovu, čímž se jeho cena za pozoruhodných osm dnů od minulého pátku raketově zvýšila. Takový vítězný tah jsme neviděli od června 2014, kdy cena rostla deset dní v řadě,“ píše v časopise Forbes šéf U.S. Global Investors.

Celní válka a inflace

„Existuje řada varovných signálů, které naznačují, že investoři by měli postupovat opatrně, protože hospodářská expanze USA trvá už 10 let. Globální růst výroby se poprvé od roku 2012 obrátil a index nákupního manažera (PMI) klesl v květnu na rekordní 13měsíční minimum,“ upozorňuje Holmes.

„Jak jsem vysvětlil jinde, cla jsou v zásadě daně a jako takové jsou inflační. To historicky podporuje cenu zlata. Kromě obchodní sítě Walmart a Costco už řada prodejců říká zákazníkům a investorům, že díky čínskému tarifu budou ceny stoupat. Diskontní prodejce Five Below uvedl, že bude pravděpodobně muset poprvé zvýšit ceny některých položek nad pět dolarů. Dollar General a Dollar Tree upozornili zákazníky, že budou v průběhu roku 2019 čelit vyšším cenám.“

Poměr zlata a stříbra

„Dalším znakem zpomalení ekonomického růstu je poměr zlata a stříbra. Řekne vám, kolik uncí stříbra potřebujete na nákup jedné unce zlata. Minulý týden po 26 letech překročil hranici 90 uncí. Důvodem je to, že polovina poptávky po stříbře pochází z průmyslu. Když se poptávka ochladí, cena stříbra klesá,“ tasí další argument správce 4,8 miliardy dolarů.

Jedno z primárních využití stříbra je v polovodičích, jejichž prodej se snížil. Podle Semiconductor Industry Association dosáhly celosvětové tržby v dubnu 32,1 miliardy dolarů, což je o 14,6 procenta míň než ve stejném měsíci minulého roku. To je nejhlubší propad od finanční krize.

„Doporučuji proto, abyste si udrželi 10 procent ve zlatě a stříbro přenechali contrariánům. I když cena žlutého kovu minulý týden prudce vzrostla, stále ještě není zcela nepřekonatelná, když se podíváte na 14denní index relativní síly (RSI). Mohl by tedy existovat další růstový potenciál,“ doporučuje Frank Holmes, který se specializuje na přírodní zdroje a rozvíjející se trhy.

(rek)