Zlato (oz) / USD
1 423,75
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 886,99
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,40
0,00 %
Zlato
Miliarda srazila cenu zlata během jedné minuty

Už sám název burza cenných papírů předesílá, že ačkoli se na ní obchoduje také se zlatem (převážně prostřednictvím tzv. zlatých fondů či cenných papírů podložených zlatem), ve skutečnosti se o skutečný obchod se zlatem nejedná. U některých zlatých fondů je dokonce velmi obtížné, někdy téměř nemožné, vyměnit cenný papír za skutečné zlato. A přesto právě burza ovlivňuje cenu zlata víc než obchod se skutečným zlatem.

Během jedné minuty byly elektronickým příkazem přemístěny zlaté futures v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. To srazilo cenu kovu dolů. Foto: iStock

Dokazuje to příklad z posledního dne minulého týdne na americké komoditní burze Comex. Server Zero Hedge si povšiml, že jakmile hned po ránu posílil americký dolar, někdo během jedné minuty elektronickým příkazem přemístil zlaté futures (objednávky na nákup zlata v prosinci za současnou cenu) v hodnotě 1,2 miliardy dolarů.

To samozřejmě s trhem zatřáslo natolik, že drahocenný kov, který nabíral dech k dalšímu skoku za hranicí 1200 dolarů za troyskou unci, propadl zpátky pod oněch psychologických 1200 dolarů.

„V jedné minutě změnilo na burze na Comex v New Yorku majitele přes 10 tisíc prosincových futures kontraktů, z nichž každý představuje 100 uncí zlata (3,11 kg). To činí zhruba 1,2 miliardy dolarů. Bylo to asi třicetkrát víc než stodenní průměr pro danou denní dobu,“ uvedl server.

„Prodával to někdo, komu to příliš nezapaluje,“ cituje Zero Hedge šéfa obchodu s drahými kovy  kanadské banky na newyorské burze BMO Capital Markets Tai Wonga. Jeho přiléhavý komentář ponechme stranou, ale důkaz o tom, jak se dá manipulovat s cenou zlata, to je. Tím hůř, že fyzické zlato při uvedené transakci nikdo z obchodníků neviděl ani z dálky.

Zlato se z páteční rány nevzpamatovalo ani během dalšího dne v následujícím týdnu.

(rek)