Zlato (oz) / USD
1 279,35
0,24 %
Zlato (oz) / CZK
28 959,10
0,02 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,64
0,22 %
Zlato
Metal Focus: Zlato do konce roku zdraží na 1450 dolarů

Cena zlata s největší pravděpodobností do konce roku stoupne na 1450 amerických dolarů za troyskou unci, uvedla poradenská agentura Metals Focus ve své pravidelné zprávě nazvané Gold Focus.

Cena zlata s největší pravděpodobností do konce roku stoupne na na 1450 amerických dolarů za troyskou unci. Foto: iStock

Zatím se potýká, stejně jako v roce 2017 s angažovaností investorů vůči akciím i přes jejich nedávnou volatilitu. Nedávné zisky ve výnosech dluhopisů také zabránily zlatu v růstu, ačkoli se ukazuje, že jen málo účastníků trhu se zlatu zcela vyhýbá.

„Na základě výše uvedených skutečností jsme přesvědčeni, že okolnosti, které určovaly cenu zlata během prvních tří měsíců letošního roku, pravděpodobně přetrvají i během druhého čtvrtletí,“ cituje Metals Focus server Scrap Register. „Naše projekce se pohybují v téměř stejném obchodním rozmezí 1290 až 1360 dolarů jako v prvním čtvrtletí.“

Prostor pro zvýšení ceny

Mezi faktory, které by pravděpodobně mohly zdražit zlato, patří pomalejší než očekávaný hospodářský růst v USA, obnovená slabost amerického dolaru, pokračování záporných reálných krátkodobých úrokových sazeb a nedostatek materiálních investic na akciovém trhu s eventuálními korekcemi.

Nikos Kavalis, ředitel společnosti Metals Focus, také uvedl, že obchodní a fiskální deficit USA sníží chuť investorů na americké dluhopisy, jejichž výnosová křivka se může dále zploštit, čímž se vytváří prostor pro zlato. „V případě akcií budeme stále čelit poklesu výnosů. V tomto okamžiku by rotace investorů zpět do zlata, dokonce i v mírném měřítku, měla pomoci do konce roku k ceně zhruba 1450 dolarů.“

„Na geopolitické frontě se některá rizika rozplynula, jako například nedávné rozmrazení vztahů mezi USA a Severní Koreou.“ Metals Focus ale dodává, že například pohrůžka Spojených států, pokud jde o ukončení jaderné dohody s Íránem, by trhy mohla narušit. K rizikům patří i rostoucí protekcionismus obchodu a možnost obchodních válek.

Řeč čísel

Z hlediska spotřeby zlata a poptávky po něm společnost Metals Focus očekává, že výroba šperků dosáhne v roce 2018 tříletého maxima v objemu 2186 tun zlata oproti loňským 2143 tunám vzhledem k růstu poptávky v Indii a v Číně. Očekává rovněž, že investice do fyzického zlata stoupnou na 1078 tun z loňských 1035 tun, zatímco čisté nákupy v oficiálním sektoru, tedy centrálními bankami, nepatrně poklesnou na 350 z 374 tun v roce 2017.

Zatímco těžba zlata může dosáhnout na nový vrchol, bude to růst jen nepatrný, o desetinu procenta na 3295 tun. Celková dodávka zlata na trh, včetně recyklovaného, by se měla pohybovat kolem 4480 tun, zatímco loni to bylo 4458 tun.

(rek)