Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Měna poslední instance

Až v závěru týdne jakoby trhy vzaly na vědomí prohlášení šéfa americké centrální banky Jerome Powella, že banka pro podporu ekonomiky udělá absolutně cokoli. Faktu, že odmítl myšlenku na snížení úrokových sazeb do záporných hodnot, zřejmě nikdo nevěří. To se projevilo na skoku ceny zlata vysoko nad 1730 dolarů za troyskou unci.

Obliba zlata zesílila, když vlády a centrální banky na celém světě začaly na finanční trhy vrhat obrovské množství peněz. Foto: iStock

Investiční banka Goldman Sachs tak s potěšením mohla zopakovat svůj býčí (růstový) výhled na zlato. „Existuje mnoho důvodů, proč stále držet zlato,“ řekl komoditní šéf Jeffrey Currie v rozhovoru pro televizi Bloomberg. „Především proto, že účinky všech stimulačních opatření se nijak neprojevují.“ 

Obliba zlata zesílila, když vlády a centrální banky na celém světě začaly na finanční trhy vrhat obrovské množství peněz kvůli ochráně globální ekonomiky devastované pandemií.

Powellovy komentáře zpočátku sice vyvolaly určitou volatilitu cen zlata, ale trh se od té doby uklidnil a investice do drahého kovu jsou dál považovány za bezpečné. 

Nejnovější Curryho komentář proto nikoho nepřekvapil. Žlutý kov je pro Goldman Sachs již tradičně oblíbenou komoditou. 

Směšné úrokové sazby

V březnu, když americká centrální banka snížila své úrokové sazby na nulovou hranici a začala s  neomezeným tištěním dolarů, označila Goldman Sachs zlato za „měnu poslední instance“, připomíná server Kitco News.

Není divu, když reálné úrokové výnosy jsou u pěti ze šesti hlavních měn v záporu. Americká nula při inflaci 2,3 procenta, evropská nula při inflaci 1,3 procenta, japonská sazba -0,1 procenta při inflaci 0,7 procenta, britských 0,25 procenta při dvouprocentní inflaci nebo švýcarských -0,75 procenta při inflaci 0,3 procenta. (Zdroj: Lynx)

Již ve své březnové zprávě analytici Goldman Sachs uvedli, že v průběhu příštích 12 měsíců vidí ceny zlata na 1800 dolarech za unci. Červnové futures (opce) na zlato se v pátek na obchodní burze Comex v New Yorku vyšplhaly na 1743,30 dolaru za unci. 

(rek)