Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Medellínu draží 210 kilogramů zlata bývalých povstalců z FARC

V kolumbijském městě Medellín se dnes koná výjimečná aukce, prodávat se bude téměř 210 kilogramů zlata, které dříve patřilo povstalcům z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Aukce se mohou účastnit pouze zahraniční firmy, napsal dnes místní deník El Espectador. Zájem podle něj projevily mimo jiné společnosti z Británie, USA, Itálie, Indie či Spojených arabských emirátů.

Většina výtěžku dnešní aukce půjde na pomoc lidem postiženým bojem FARC, který si vyžádal na čtvrt milionu obětí a několik milionů lidí kvůli němu muselo opustit domovy. Foto: iStock

Část draženého zlata v minulosti zabavila armáda povstalcům z FARC a část rebelové sami odevzdali v létě 2017 v rámci mírové dohody s vládou. Většina povstalců také na základě této dohody z roku 2016, která ukončila půlstoletý konflikt, složila zbraně a někteří se zapojili i do politiky. Z FARC vznikla politická strana se stejnou zkratkou a její členové obsadili i několik míst v parlamentu, které jim zaručila mírová dohoda.

Většina výtěžku dnešní aukce půjde na pomoc lidem postiženým bojem FARC, který si vyžádal na čtvrt milionu obětí a několik milionů lidí kvůli němu muselo opustit domovy. Peníze z prodeje asi deseti kilogramů zlata půjdou do vládního fondu Frisco, který je určen na boj s organizovaným zločinem.

Inventář majetku organizace FARC zahrnoval nejen zlato a dolary, ale také dobytek, koně či například tlakové hrnce (papiňáky), přístroje na kávu a čokoládu či košťata. Povstalci předali vládě jako svůj majetek též silnice, které prý postavili pro místní, když to neudělala vláda.

FARC vznikly v polovině 60. let minulého století s cílem bojovat za ideje radikálního komunismu. Tvrdili, že zastupují chudé zemědělce v boji proti vládě a proti vlivu USA v Kolumbii. Během let ovládli značná území, na začátku tohoto století měli pod kontrolou asi třetinu území Kolumbie, zejména na jihu. Finance získávali z obchodu s drogami, z únosů a vydírání. Vybírali například podíl z výnosů z polí s kokou či poskytovali drogovým pašerákům za úplatu ozbrojenou ochranu.

Po uzavření mírové dohody vznikl v Kolumbii zvláštní tribunál JEP, který soudí zločiny spáchané povstalci, ale i příslušníky vládních jednotek. Zabývá se i takzvanými falešně pozitivními případy, kdy vojáci zabili civilisty a pak je vydávali za povstalce. Důvodem mohla být podle místních médií někdy i snaha o lepší výsledky, které se oceňovaly povýšením či vyznamenáním. Jen v roce 2018 začal JEP vyšetřovat na 2250 takových případů z let 1988 až 2014, oběťmi byli zejména mladí muži. Podle odhadu lidskoprávních organizací bylo takových případů mnohem více.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato