Zlato (oz) / USD
1 501,06
0,40 %
Zlato (oz) / CZK
34 880,12
0,41 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Manipulace s cenou zlata

Minulé úterý někdo vrhl na burzu v New Yorku zhruba 11 tisíc kontraktů na nákup zlata v červnu, čímž zvýšil jeho nabídku natolik, že srazil cenu na nejnižší úroveň od ledna. Co se za tímto obchodním trikem skrývá, se odborníci jen dohadují, ale web Block Publisher přišel s teorií, že v pozadí stála kryptoměna.

Server Zero Hedge uvedl, že spekulace, která srazila cenu zlata, měla nominální hodnotu 1,5 miliardy dolarů. Foto: iStock

Shodou okolností ve stejný čas, kdy cena zlata klesala, uveřejnil respektovaný časopis Forbes článek nazvaný „Bitcoin Is The New Gold“ (Bitcoin je nové zlato).

Z článku se dá vyčíst, že místo zlata se svět konečně dostává do bitcoinového konceptu. A pak se cena bitcoinu na trhu skutečně výrazně zvýšila.

„Prodal někdo své kontrakty na zlato, aby nakoupil bitcoiny, čímž se jejich cena uměle zvýšila? Uvedený dohad nemusí být reálný, může být ale pravděpodobný. Lidi totiž virtuální aktivum přitahuje, protože bitcoin mnohdy považují za zlato budoucnosti,“ napsal Block Publisher.

Bitva mezi bitcoinem a zlatem se odehrává mezi zastánci a odpůrci kryptoměn. Zatímco jedni bitcoin vnímají jako digitální zlato, jiní tvrdí, že se to nikdy nestane. „Polemika by mohla brzy skončit. Případ z venezuelské krize, kdy Bank of England odmítla vrátit Venezuele zlato, které si tam uložila, je silným argumentem pro ty, kteří chtějí využívat místo zlata bitcoin,“ uvedl Block Publisher.

Stručně řečeno se prý blížíme světu, kde bude vládnout bitcoin. „Má takovou sílu, že s ním lze zacházet jako s digitálním zlatem. Vzhledem k tomu, že tato kryptoměna bude stále častěji akceptovaná, lze očekávat, že se v budoucnu pravděpodobně stane alternativou zlata, pokud ho zcela nenahradí,“ tvrdí web.

Blogerský server Zero Hedge uvedl, že spekulace na newyorské burze, která srazila cenu zlata (ale i stříbra), měla nominální hodnotu 1,5 miliardy dolarů. Obchodníci s drahými kovy si údajně lámou hlavu nad tím, jaký záměr spekulace sledovala.

(rek)