Zlato (oz) / USD
1 280,33
0,17 %
Zlato (oz) / CZK
28 982,24
0,06 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,64
0,22 %
Zlato
Main Street versus Wall Street

Většina obchodníků a analytiků, kteří dělají výzkum trhů pro Wall Street, je přesvědčena, že žlutý kov bude v recesi celý týden, zatímco čtenáři serveru Kitco představujících v online anketě Main Street věří tomu, že zlato půjde opět nahoru.

Statistické údaje USA podpořily posílení amerického dolaru, čímž došlo k nátlaku na zlato. Foto: Shutterstock

V ekonomickém žargonu představuje Wall Street velké korporace a finanční trhy. Main Street je synonymem pro zaměstnance a drobné investory. Ze sedmnácti odborníků reprezentujících Wall Street si jedenáct (65 %) myslí, že zlato bude dál klesat, růstu věří jen tři (18 %), zbytek tipuje stagnaci. V online hlasování se vyjádřilo 1060 lidí zastupujících Main Street a 676 z nich (64 %) je přesvědčeno o růstu ceny zlata, 238 lidí (22 %) si myslí opak, zatímco 146 odpovědí bylo neutrálních.

Před týdnem bylo 52 % hlasů z Wall Streetu a 62 % z Main Streetu pro vzestup ceny zlata. To se však prudce propadlo v pátek poté, co americké ministerstvo práce oznámilo, že v lednu došlo k nárůstu zaměstnanosti o 200 tisíc lidí. Zpráva dále ukázala, že mzdy stále rostou, což je považováno za předzvěst růstu inflace. Statistické údaje tak podpořily posílení amerického dolaru, čímž došlo k nátlaku na zlato.

Cena půjde dolů

Robin Bhar, analytik trhu se vzácnými kovy banky Société Générale, patří k těm z Wall Streetu, který prognózuje v příštím týdnu nižší ceny zlata vzhledem k posilování dolaru: „Budou doznívat důsledky statistických dat z USA, kde vidíme růst inflačních tlaků. To by mohlo způsobit, že v měnovém výboru americké centrální banky převládnou jestřábi (zastánci razantní politiky zvyšování úrokových sazeb).

„Velký počet obchodníků stále drží zlaté pozice, což znamená, že existuje potenciál k dalšímu snižování ceny,“ míní Kevin Grady, prezident společnosti Phoenix Futures a Options. „Americká centrální banka bude v březnu zvyšovat úrokové sazby, a to by v určitém okamžiku mělo zatlačit na posílení zlata.“

Ole Hansen, šéf komoditní strategie Saxo Bank serveru Kitco News sdělil, že tento týden bude ohledně ceny zlata opatrný. „V současné době dochází ke korekci, takže cena by mohla klesnout. Ale nevidím to jako kolaps zlata. Až se rozvířený prach usadí, stále tu budou důvody proč vlastnit zlato.“

Medvědí trh

Richard Baker, redaktor zpravodajského webu Eureka Miner Report, také vidí oslabení zlata v návaznosti na údaje o zaměstnanosti. „Lepší než očekávané zprávy o pracovních pozicích posílily desetileté státní dluhopisy nad 2,8 % a odrazily americký dolar z tříletého minima. To jsou medvědí (poklesové) nástrahy na zlato,“ řekl.

„Stabilní růst průměrných hodinových mezd a stálý vzestup komoditních indexů na víceleté úrovně naznačují, že inflace je ve vzduchu. Vyváženost růstu úrokových sazeb a potenciálně odvážnější americká Federální rezervní banka v roce 2018 jsou čistě medvědím trhem pro zlato, což povede k poklesu ceny na úroveň 1320 dolarů za troyskou unci,“ dodal Baker.

Phil Flynn, senior analytik trhu společnosti Futures Group, se domnívá, že zlato sice zpomalí, ale na konci příštího týdne růst obnoví. „Myslím, že kvůli inflačním obavám se zlatý trh opět zvedne,“ sdělil Kitco News.

Adrian Day, generální ředitel společnosti Adrian Day Asset Management, patří mezi ty, kteří usuzují, že zlato zůstane v tomto týdnu stranou zájmu. „Vybírání nedávných zisků skončilo a bez nového podnětu bude zlato pravděpodobně konsolidovat. Velmi záleží na dolaru, samozřejmě.“ S tím souhlasí i analytik serveru Kitco Jim Wyckoff, který se rovněž domnívá, že zlato zůstane spíše bokem a pohyby jeho ceny budou trhavé. „Technikálie pro tento týden se zhoršily.“

„To vše společně s mimořádným posílení české koruny tak nahrává ideální nákupní příležitosti pro individuální investory z Česka,“ uzavírá anketu hlavní analytik společnosti Zlato David Marášek. Unce zlata je nyní ve srovnání s cenou před 13 měsíci o čtyři tisíce korun nižší. Uvedené výhledy expertů ale svědčí o tom, že tato příznivá situace by měla vydržet zhruba jen asi týden.

(rek)