Zlato (oz) / USD
1 273,39
0,13 %
Zlato (oz) / CZK
29 106,31
0,05 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
22,86
0,07 %
Zlato
Maduro zamířil k socialismu devalvací

Prezident Nicolas Maduro uvedl, že od září začne Venezuela prodávat certifikáty, které budou kryty zlatem. Měly by fungovat jako nástroj spoření, jako pokus o uchování hodnoty, protože veškeré úspory Venezuelanů v národní měně totálně zdevastovala hyperinflace.

Začátkem srpna Maduro oznámil 95procentní devalvaci měny a zvýšení minimální mzdy o víc než 3000 procent. Foto: Wikipedie

Certifikáty zajištěné buď 1,5 gramem nebo 2,5 gramem zlata, mají sloužit jako finanční nástroje pro důchodce, případně i pro lidi, kteří si chtějí ušetřit na větší nákupy, jako jsou například auta a podobné položky, vysvětlil Maduro v televizním projevu.

„Zlato je chápáno jako stabilnější způsob, jakým si Venezuelané mohou udržet hodnotu svého jmění, protože inflace v socialistickém státě přesahuje 100 tisíc procent,“ napsala agentura Bloomberg.

„Našli jsme způsob, jak dojít k socialismu, rovnosti a rozvoji národních výrobních sil,“ zvolal plamenně prezident Maduro, jehož vystoupení televize přenášela příznačně z prostor Venezuelské mincovny.

Devalvace měny

Začátkem srpna Maduro oznámil 95procentní devalvaci měny a zvýšení minimální mzdy o víc než 3000 procent. K rozhodnutí přiměl vládu reálný směnný kurz bolívaru na černém trhu. Krok doprovázelo zavedení nových bankovek, na nichž ubylo pět nul.

„V tomto desetiletí musela vláda k tomuto opatření sáhnout již podruhé, a to s jediným cílem – zjednodušit finanční transakce,“ konstatovala agentura Bloomberg.

Počínaje 11. zářím mají být zlaté certifikáty prodávány ve výši přibližně 3500 a 5800 tzv. suverénních bolívarů v závislosti na hmotnosti zlata, jímž mají být zajištěny. V české měně by to v převodu z předchozí měny bolívaru fuerte bylo 7800, resp. 13 000 korun.

(rek)