Zlato (oz) / USD
1 836,97
0,52 %
Zlato (oz) / CZK
39 795,87
0,54 %
EUR / USD
1,21
0,07 %
USD / CZK
21,66
0,02 %
Zlato
Lupiči poztráceli kusy zlata

Zloději, kteří se v belgických Antverpách dostali do banky BNP Paribas Fortis, museli prolézat tunely a kanalizačním potrubím. Policie pak na podlaze hlavního trezoru našla poztrácené cihličky zlata, které tam lupiči zanechali, když je zřejmě vyplašil alarm, informoval o tom The Guardian.

Záznam z bezpečnostních kamer ale ukazuje, že se na loupeži podíleli tři muži. Jednoho už policie má. Foto: iStock

Zanechali po sobě také další klíčové stopy v podobě matrací, prodlužovacích kabelů, pneumatických kladiv a brusného kotouče, podle jejichž registračních čísel našla policie v Nizozemsku obchod, kde byly lupičské pomůcky nakoupeny.

Dosavadní vyšetřování naznačuje, že zloději znepokojení poplašným zařízením budovy, prchali podzemím ještě v době, kdy už policisté před bankou čekali na zaměstnance, aby jim otevřeli dveře do trezoru.

Podle deníku The Guardian zloději nejprve vykopali z nedalekého bytu dva metry pod povrchem ulice čtyři metry dlouhý tunel, kterým se dostali do kanalizačního potrubí. Poté museli naplazit stovky metrů v kanalizačních rourách při odtěžování hlíny, než začali kopat další tunel směrem k bance.

V ložnici policie našla hromadu pytlů s vykutanou zeminou. Suterénní byt, odkud vykopali první tunel do kanalizace, si měli pronajmout dva muži hovořící lámanou angličtinou.  

Záznam z bezpečnostních kamer ale ukazuje, že se na loupeži podíleli tři muži, kteří opustili trezorovou místnost banky s černými pytli na zádech. Otevřeli však pouze 20 až 30 z víc než tisíce bezpečnostních schránek, než je znepokojil poplašný systémem.

Jednoho podezřelého už policie má

K loupeži došlo v neděli, prvního zatčeného měla belgická policie už v úterý. Státní zástupce potvrdil, že 27letý muž, který se narodil v Gruzii, ale má belgickou státní příslušnost, byl již zadržen a měl by se v pátek objevit před soudcem v souvislosti s uvalením vazby kvůli podezření z vloupání do pobočky BNP Paribas Fortis.

Britský deník si neodpustil pikantní poznámku, že k loupeži došlo na okraji části města, která je největší diamantovou čtvrtí na světě a může se pochlubit obratem 42 miliard liber ročně. V roce 2003 tam došlo k „loupeži století“, když byly z podzemí ukradeny šperky za víc než 75 milionů liber.

(rek)