Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Londýnská skladiště světového zlata nehlásí žádný pokles

Londýnské komerční trezory a rovněž sejf Bank of England skladovaly ke konci července 9 617 tun zlata. Celkem stabilní situace s nepatrným nárůstem o 0,03 procenta oproti předchozímu měsíci.

Trezory jsou umístěny převážně v londýnské City nebo v dostupnosti dálničního okruhu M25, aby se náklady na dopravu a doba převozu snížily na minimum. Ilustrační foto: iStock

Cena uloženého zlata činí 542,1 miliardy dolarů, což odpovídá přibližně 769 326 velkoobchodním zlatým cihlám a váze 12,5 kilogramu. Statisticky. Ve skutečnosti jde o všechny fyzické formy žlutého kovu: Velké slitky, mince, kilové cihličky a malé slitky.

Nezahrnuje však šperky a jiné soukromé zlato maloobchodníků, jednotlivců a menší trezory, které nejsou zahrnuty do londýnského zúčtovacího systému největšího trhu s fyzickým zlatem, Londýnského trhu s drahými kovy (London Bullion Market Association, LBMA). Denně se tam zúčtuje zlato v hodnotě 60 miliard dolarů.

Londýn opatruje také 29 576 tun stříbra v hodnotě 19,1 miliardy dolarů, což odpovídá přibližně 985 875 standardizovaným stříbrným cihlám nebo spíš tvárnicím o váze 30 kilogramů.

Množství stříbra se oproti předchozímu měsíci na rozdíl od zlata o 4,7 procenta snížilo. Podle zprávy LBMA to je nejnižší množství stříbra v tamních trezorech od začátku zveřejňování těchto informací v červenci 2016.

PSALI JSME: Množství zlata v londýnských trezorech dosáhlo historického rekordu

Komerční sejfy, v nichž je zlato uloženo, nabízí šest subjektů. Banky JP Morgan, HSBC a ICBC Standard Bank a bezpečnostní agentury Loomis, Malca Amit a Brinks. Bank of England také poskytuje svůj depozitář, ale pouze pro zlato.

Kolik zlata je konkrétně v centrální bance, se nezveřejňuje, jen bylo oznámeno, že poměr zlata drženého v Bank of England vůči komerčním trezorům je nejnižší od začátku podávání zpráv v roce 2016.

Trezory jsou umístěny převážně v londýnské City nebo v dostupnosti dálničního okruhu M25, aby se náklady na dopravu a doba převozu snížily na minimum. Stříbro však může být uloženo v oblastech mimo Londýn kvůli jeho poměrně nízké hodnotě.

Takové trezory jsou také levnější, aby mohly konkurovat trezorům umístěným blíž k Londýnu. Pokud si klient přeje uchovávat drahé kovy vyšší hodnoty, pojišťovny trvají na tom, že trezory musí být podzemní.

PSALI JSME: Kolik zlata je v Bank of  England?

(rek)