Zlato (oz) / USD
1 967,14
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Londýně leží přes sedm tisíc tun zlata

London Bullion Market Association (LBMA) je sdružení mezinárodních bank, velkoobchodů se zlatem a stříbrem i licencovaných rafinerií těchto kovů. Ve snaze zprůhlednit mezinárodní obchod se vzácnými kovy vydává LBMA sice s tříměsíčním zpožděním, ale přece, pravidelný měsíční přehled zobchodovaného zlata a stříbra i kolik tun drahých kovů je aktuálně uskladněno v londýnských trezorech.

Ke konci května tak podle LBMA bylo v Londýně uskladněno 7731 tuny zlata v ceně 324,5 miliardy amerických dolarů a 34 121 tun stříbra v hodnotě 18,2 miliardy dolarů. Foto: iStock

Londýnský trh se zlatem je dlouhodobě největší na světě. Podle naposledy zveřejněných údajů se každý pracovní den zobchoduje zlato v průměrné hodnotě 26,8 miliardy dolarů.

A nejedná se o tzv. papírové zlato, s jakým se spekuluje na burzách, nýbrž jde o skutečné zlato ve své ryzí třpytivé podobě. Fyzická držba drahých kovů v londýnských sklepeních je totiž základem celosvětové důvěry v londýnský trh.

Ke konci května tak podle LBMA bylo v Londýně uskladněno 7731 tuny zlata v ceně 324,5 miliardy amerických dolarů a 34 121 tun stříbra v hodnotě 18,2 miliardy dolarů. To odpovídá počtu 618 520 zlatých cihel a 1 137 351 cihel stříbra. Standardní velkoobchodní zlatá cihla váží 12,5 kg, u stříbra jde o bloky o váze 30 kg. Víc zlata pohromadě mají v podobě svých zlatých rezerv jen Spojené státy (8133,5 tuny).

V současné době je veškeré zlato uloženo pouze u sedmi respektovaných firem, které nabízejí skladové služby tohoto druhu (všichni jsou členy LBMA). Čtyři z nich jsou bezpečnostní agentury: Brinks, G4S Cash Solutions, Malca-Amit a Loomis. Tři jsou clearingové banky: HSBC, ICBC Standard Bank a J.P.Morgan. Navíc Bank of England, která není členem LBMA, nabízí úschovu zlata (ne však stříbra) zejména centrálním bankám a některým obchodním firmám, jež usnadňují centrální bance přístup k likviditě londýnského trhu se zlatem.

Anglická centrální banka dlouhá desetiletí své zásoby zlata (aktuálně přes 310 tun) tajila, leč od ledna roku 2017 začala zveřejňovat měsíční přehledy o množství svých zlatých rezerv i množství zlata ochraňovaného pro své klienty, jako jsou např. vláda Spojeného království nebo jiné centrální a komerční banky. Její údaje jsou v přehledu LBMA započítány.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato