Zlato (oz) / USD
1 503,39
0,25 %
Zlato (oz) / CZK
34 943,35
0,23 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Londýn zprůhlednil obchody se zlatem

Londýnská asociace účastníků trhu se vzácnými kovy (LBMA) poprvé ve své historii zveřejnila, jak velký je tamní trh se zlatem. Podle serveru Financial News tak připravila cestu pro větší transparentnost ostatních obchodů s drahými kovy, které se provozují mimo burzy. LBMA uvedla, že makléři a další řádní členové asociace v minulém týdnu zobchodovali zlato v průměru za 36,9 miliardy dolarů a stříbro v hodnotě 5,2 miliardy dolarů denně.

Údaje LBMA ukázaly, že v průměrný denní objem obchodu minulý týden byl 30,2 milionu troyských uncí (939 tun). Foto: iStock

Údaje LBMA také ukázaly, že v tomto týdnu byl průměrný denní objem obchodu 30,2 milionu troyských uncí (939 tun) zlata v přepočtu za víc než osm bilionů korun.

Podle makléře bankovního domu Macquarie Matthewa Turnera však londýnské obchody zaostávají za komoditní burzou Comex v New Yorku, kde minulý týden zaznamenali zobchodovaný denní průměr 34 milionu uncí (1058 tun) zlata v hodnotě 9,2 bilionu korun (zhruba devět ročních rozpočtů Česka).

Turnera potěšilo, že poprvé v dlouhé historii londýnského trhu se zlatem není jeho velikost hádankou, ale spolehlivým údajem, což „je pozoruhodný úspěch vzhledem k rozmanitosti účastníků a výrobků, které zahrnuje“.

Je nutné ovšem připojit, že Comex na rozdíl od LBMA obchoduje s cennými papíry podloženými zlatem (přesněji řečeno jeho cenou). V Londýně se však jedná o reálné zlato uložené v tamním podzemí.

Trh s důvěrou

Londýnský trh se zlatem má už historii dlouhou několik století a liší se od jiných světových trhů. Je charakterizován hlavně mimoburzovním obchodováním, které probíhá na dobré slovo přímo mezi obchodníky. LBMA byla založena v roce 1987. Jejími nejvýznamnějšími členy jsou tzv. zlaté banky finančních institucí HSBC a JPMorgan, které v Londýně vlastní trezory pro ukládání zlata.

Ředitel LBMA Ruth Crowell pro londýnské Financial News ke zprůhlednění trhu se zlatem uvedl: „Je to vzrušující okamžik transparentnosti na otevřeném globálním trhu.“ Dodal pak, že LBMA plánuje zveřejňovat údaje také o platině a palladiu. Sdružení plánuje zveřejňování denních dat uvést do provozu během tří měsíců.

V březnu letošního roku HSBC, JPMorgan, Scotiabank, UBS a ICBC Standard restrukturalizovaly London Precious Metals Clearing (zúčtovací středisko), aby usnadnily vstup novým členům. LBMA také od roku 2017 začala zveřejňovat stav zlatých zásob členů asociace v londýnských trezorech, včetně rezerv Bank of England.

LBMA od roku 2015 dvakrát denně stanovuje cenu zlata na základě mezikontinentálních elektronických aukcí mezi jejími členy. Producenti, banky a šperkaři z celého světa, kteří se těchto aukcí zúčastňují, pak vyhlašovanou referenční cenu respektují.

(rek)