Zlato (oz) / USD
1 770,25
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
38 051,00
0,28 %
EUR / USD
1,21
0,13 %
USD / CZK
21,49
0,26 %
Zlato
Je levnější zlato dobrá, nebo špatná zpráva?

Skoro přesně po roce se cena zlata na mezinárodním trhu snížila na úroveň kolem 38 000 korun za troyskou unci. Zdá se, že únorové nákupní okénko ještě nějaku dobu zůstane otevřené, protože cenu zlata obchodovaného v amerických dolarech ovlivňuje především situace v americké ekonomice.

Americké reporty ale vždy považují zlevnění zlata za špatnou zprávu, protože se zaměřují jen na spekulativní výnosnost. Foto: iStock

Dnes se týkají hlavně výnosů vládních dluhopisů, které stále rostou. Naposledy se dostaly na 1,6 % zatímco zlato ztratilo 2,2 %.

„Prudký nárůst výnosů amerických dluhopisů a lepší než očekávaná ekonomická data z USA potlačily poptávku po bezpečném kovu,“ musela konstatovat agentura Reuters. Pro někoho dobrá, pro někoho špatná zpráva, záleží na tom, zda se jedná o nákup, nebo prodej. 

Americké reporty ale vždy považují zlevnění zlata za špatnou zprávu, protože se zaměřují jen na spekulativní výnosnost.

„Jsme svědky toho, že výnosy dluhopisů se v posledních několika týdnech pohybují na vyšší úrovni, což na trhu sebralo vítr z plachet zlatu,“ dokládají slova Davida Megera, ředitele obchodování s kovy v brokerské společnosti High Ridge Futures.

Zlato se opět vrátí

Jenže názory jsou pestré. „Nedávný růst reálných sazeb je známkou rostoucího optimismu ohledně oživení, ale nezaručuje, že se na to centrální banka (Fed) bude dívat stejně,“ uvedla prezidentka Fedu v Kansasu Esther Georgeová a zopakovala tak, co v úterý prohlásil guvernér Fedu Jerome Powell.

„Existují další podpůrné faktory pro zlato, včetně vyhlídky na nový stimulační balíček. Pokud jde o hospodářské oživení, ještě nejsme z lesa venku a je nepravděpodobné, že Fed v blízké budoucnosti zvýší úrokové sazby,“ dodal Meger z High Ridge Futures.

V prvních dvou měsících letošního roku zlato zlevnilo o téměř 6 %. Je třeba vzít v potaz, že dnešní cenu zlata porovnávají odborníci s nejlepším rokem žlutého kovu za posledních deset let, s rokem, kdy vypukla pandemie, reálné úrokové sazby byly vytrvale záporné a vlády naprosto bezprecedentně utrácely peníze, které si musely půjčit. 

To nevypadá jako dobrý základ pro „novou“ ekonomiku. Až se to projeví, bude zlato, jako již nesčetněkrát, znovu objeveno. Nemluvě o tom, že zlato je i v dnešních cenách o 2000 korun dražší než na začátku minulého roku.

(rek)