Zlato (oz) / USD
1 769,94
0,04 %
Zlato (oz) / CZK
38 095,86
0,17 %
EUR / USD
1,20
0,01 %
USD / CZK
21,52
0,13 %
Zlato
Levné zlato nevydrží dlouho

Obrovská obchodní příležitost pro nákup zlata se otevřela v pondělí, kdy cena žlutého kovu klesla skoro o sto dolarů a zároveň s posílením koruny vůči dolaru zlevnilo pro české zájemce zlato na několikaměsíční minimum. Prodejci zlata okamžitě začali rozesílat upozornění, že unci je možné koupit i za cenu pod 45 tisíc korun.

Nízká cena zlata však prudký ústup z téměř dvouměsíčního maxima dlouho nevydržela. Foto: iStock

Zlato se v pondělí propadlo o více než 5 %, protože zpráva o prvních úspěšných pokusech s antikoronavirovou vakcínou přiměla investory k odložení investic do bezpečných vzácných kovů a přesunu peněz do rizikovějších aktiv. 

Nízká cena zlata však prudký ústup z téměř dvouměsíčního maxima 1965,33 dolaru dlouho nevydržela a začala se vracet k 1900 dolarům za troyskou unci bez ohledu na rekordní zisky na akciovém trhu.

Jak prozíravě řekl analytik Commerzbank Daniel Briesemann agentuře Reuters: „Pokud si myslíte, že žijete v tom nejlepším ze všech světů, pak zlato nepotřebujete“.

Ještě není vyhráno

„Zprávy skutečně překonaly nejlepší scénáře každého z nás. Rostla však nervozita, že možná nebudeme mít tak skvělý výsledek očkování, a tak se obava z rizik zase zvýšila, což přibrzdilo  masivní exodus z bezpečných útočišť,“ řekl Reuters Edward Moya, hlavní analytik trhu brokerské společnosti OANDA.

„Zdá se však, že radost z nízké ceny zlata nemusí vydržet dlouho. V minulosti jsme často viděli, že u ceny nižší než 1900 dolarů se na trh vrátí nákupní zájem. Proto očekáváme, že se to i tentokrát zopakuje.“

Dodal ještě, že „ekonomika stále potřebuje velkou podporu a k dispozici bude pouze 50 milionů vakcínových dávek, takže s virem se ještě nevypořádáme a poptávka po stimulacích tak bude dál růst“.

Tak či onak, zlato jako zajištění proti znehodnocování měny a inflaci, se letos vyšplhalo o 24 %. Výkyvy jeho ceny jen svědčí o tom, že trh stále ještě funguje.

(rek)