Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Lego na přilepšenou

Mohla by se stavebnice Lego stát základním stavebním kamenem výkonného investičního portfolia? Studie blíže neurčené ruské Vysoké školy ekonomické podle serveru CNET ukázala, že Lego může být i lepší investice než zlato. Ovšem hlavně pro amatérské podnikatele.

Výnosy stavebnice Lego nejsou vystaveny tržním, hodnotovým, dynamickým ani volatilním rizikovým faktorům. Foto: Pixabay

„Lego svou výkonností určitě překonává tradiční investice, jako jsou akcie a dluhopisy. Průměrná návratnost činila v letech 1987 až 2015 přibližně 11 procent,“ tvrdí nedávno zveřejněná ruská studie.

„Výnosy stavebnice Lego nejsou vystaveny tržním, hodnotovým, dynamickým ani volatilním rizikovým faktorům,“ zdůvodňuje studie.

„Vůči standardním rizikovým faktorům je Lego velmi odolné a je atraktivní alternativní investicí. Stavebnice je velmi vhodným doplňkem diverzifikace.“

CNET uvádí, že některé z nejdražších stavebnic Lego od roku 2014 už dosáhly šestimístných čísel.

Sběratelé a spol.

Konkrétní příklady to ale nedokazují. Například stavebnice Captain America & Iron Man (z roku 2012) byla v New Yorku prodána za 11 200 dolarů. Vzácné kostičky Magician and Zombie (z roku 2015) se prodaly za 11 150 dolarů.

Za kompletní sbírku 55 minifigurek a ministavebnic Harry Potterů byl některý ze sběratelů ochoten vyplatit 10 000 dolarů. „Nejsou to jen vzácné nebo drahé stavebnice, kterým se v dražbách na internetu dobře dařilo. Také „sezónní, architektonické a filmové sestavy“ přinesly podle studie zajímavé výnosy.

Je ovšem třeba dodat, že investice do Lega není nikterak levnou záležitostí, zvláště pokud jde o nákup většího počtu stavebnic v desetitisícových hodnotách. Výnosy, kterými argumentuje CNET, se také týkají jen některých stavebnic a vyžadují několikaletou trpělivost. A větší skladové prostory.

Uhodnout o kterou stavebnici bude zájem, vyžaduje i dobrý investiční instinkt. Ten u fyzického zlata investor nepotřebuje. Ví, že nemusí nic vydělat, ale zároveň ví, že nemůže prodělat.

(rek)