Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
LaForge: Zlato v medvědím supercyklu

Zlato a stříbro jsou po pádu ze svých rekordních cen v roce 2011 uvězněny v "medvědím super cyklu" a mohou v něm zůstat ještě dalších pět let. Tvrdí to stratég Wells Fargo Investment Institute John LaForge. Tím se poněkud vymyká všeobecnému názoru analytiků, kteří jsou přesvědčeni, že ještě letos půjde cena zlata nahoru a do pěti let překoná legendárních víc než 1900 dolarů za troyskou unci.

LaForge se domnívá, že stříbro by mělo mít větší potenciál než zlato, protože je relativně levnější. Ilustrační foto: Shutterstock

LaForge na serveru televize CNBC nejenže nesouhlasí, ale radí investorům, kteří chtějí zbohatnout na drahých kovech, aby kupovali stříbro, protože má relativně vyšší potenciál růstu a jeho základy prý vypadají lépe.

„Očekáváme další pět medvědích let,“ prohlásil, což v burzovní hantýrce znamená pět let poklesu nebo přinejmenším nízkých cen. „Rozmezí ceny zlata po zbytek medvědího období se bude pohybovat od 1050 do 1400 dolarů. U stříbra by měl činit 13 až 22 dolarů,“ uvedl ve svém výhledu na CNBC. Objednávky na nákup zlata (futures) zakončily minulý týden na 1323 dolarech za unci, zatímco stříbrné futures činily 16,40 dolarů za unci.

Argumenty

Historicky nejvyšší cena stříbra dosáhla 50 dolarů za unci. LaForge se domnívá, že stříbro by mělo mít větší potenciál než zlato, protože je relativně levnější. „Zlato se obchoduje za ceny zhruba 76krát vyšší než činí ceny stříbra. Přitom je stříbro dostupnější než zlato, i když těžba stříbra je pod pětiletým průměrem, což je neobvyklé,“ poznamenal. „Naposledy se to stalo v roce 1994.“

Tehdy ovšem, v době minulého medvědího supercyklu, stála unce stříbra 3,56 dolaru. Onen cyklus trval od roku 1980 do roku 1999. LaForge tvrdí, že právě přebytek nabídky by podle historických trendů mohl trvat ještě deset let nebo déle. A právě v převisu nabídky vidí ekonom lepší pozici stříbra.

Zlato nebo stříbro?

„Produkce zlata aktuálně zůstává nad pětiletým průměrem. Tak tomu bylo až do roku 2001 při posledním medvědím supercyklu, kdy byla výroba zlata vyšší než pětiletý průměr. Bylo to období, kdy ceny zlata klesaly (v roce 2001 stála unce 255 dolarů). To byl odrazový můstek k býčímu (růstovému) trhu, který vyvrcholil rokem 2011.“ Tehdy cena zlata v termínovaných kontraktech dosáhla rekordních 1920,80 dolaru za unci.

S LaForgem lze souhlasit i nesouhlasit. Ke druhé variantě se zřejmě přikloní ti, kterým se jeho argumenty budou zdát příliš krkolomné a vyumělkované. Jejich oponenti ale mohou připomenout, že světové zásoby stříbra (zhruba 500 tisíc tun) při současném tempu těžby dojdou za 17 let. Kolik ale bude v té době stát zlato?

(rek)