Zlato (oz) / USD
1 275,46
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 147,86
0,13 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
22,85
0,13 %
Zlato
Krátký spekulativní výkřik, nebo ne?

Minulý týden ve čtvrtek zaznamenala cena zlata největší skok od hlasování o brexitu v červnu 2016. Ve čtvrtek to bylo o 2,5 procenta, v pátek o procento a v pondělí o další procento. Cena stoupala nejen v dolarech, ale i v eurech, když překročila hranici 1060 eur za troyskou unci. V americké měně cena zlata překročila 1230 dolarů, což je za tři pracovní dny zisk bezmála 50 dolarů na unci.

Podle analytiků Commerzbank růst ceny zlata podpořil slabší americký dolar i klesající výnosy dluhopisů. Foto: iStock

Podle analytiků Commerzbank růst ceny podpořil slabší americký dolar i klesající výnosy dluhopisů, v čemž se tento náhled rozchází s mnoha jinými názory, leč všichni se shodují, že se jedná o krátký spekulativní výkřik.

Je tu však jedno ale. Údaje americké burzovní komise pro obchodování s komoditními futures ukazují, že správci peněz měli k 2. říjnu 79 603 objednávek na čistou krátkou nebo i dlouhodobější poklesovou pozici.

„To odpovídá 247 tunám zlata,“ upozorňuje Commerzbank. „Pokud by uvedené množství bylo zpětně nakupováno, cena zlata by se bezpochyby výrazně zvýšila.“

Německá banka připouští, že by k tomu skutečně mohlo dojít a začátek procesu, že možná již nastal. „Zdá se, že účastníci trhu si přinejmenším uvědomili rizika související s výrazně vyšší volatilitou a hledají zajištění,“ dodávají experti Commerzbank.

(rek)