Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Krátkodobý výhled pro zlato

Závěr roku 2018 byl ve znamení růstu ceny zlata na newyorské komoditní burze, který započal na začátku listopadu. Z hodnoty 1202 dolarů z 13. listopadu zlato zdražilo o 79 dolarů (nebo o 6,5 %) a zakončilo tak rok na ceně 1281 amerických dolarů za troyskou unci.

Politické konflikty, ekonomická nejistota a změna politiky americké centrální banky vytvoří silnou poptávku po zlatě ve všech jeho podobách, což povede k nejlepším cenovým ziskům od roku 2010. Foto: iStock

Od konce roku však cena stagnovala, což přimělo mnoho analytiků k tvrzení, že další krok zlata povede směrem dolů k novým minimům.

„Tento typ analýzy je špatný na tolika úrovních, až je téměř nemožné ho vyvrátit jednou větou,“ píše Craig Hemke na Sprott Money News.

„Nicméně jednou větou se dá říci, že prognózu zastávají analytici, kteří tvrdili, že cena zlata rostla pouze díky poptávce po bezpečných přístavech ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Právě oni nyní očekávají rychlý pokles.“

„Aby bylo jasno. Poptávka po bezpečném útočišti hrála ve zlaté listopadové a prosincové rallye jen malou roli,“ pokračuje Hemke. „Mnohem významnější dopad měly jiné faktory. Jaké faktory to jsou?“

Tři klíčové faktory

  1. Klesající dolar, který ztratil téměř 2 %.
  1. Nižší úrokové sazby, jež přinesly pokles výnosu amerického desetiletého dluhopisu z 3,25 % na 2,75 %.
  1. Globální poptávka po fyzickém zlatě, o čemž svědčí růst poptávky jak suverénních, tak i zlatem podložených burzovních fondů.

„Stručně řečeno, ačkoli se hanebná politika centrálních bank (Hemke má na mysli zejména tištění peněz a následně manipulace s jejich hodnotou) a neočekávané ekonomické zprávy (zejména z USA) spojily, aby potlačily růst ceny zlata, nedošlo k ničemu, co by mělo zmírnit naše očekávání velkého roku 2019.“

Převratný rok?

V letošním roce se podle Sprott Money News objeví politické konflikty, ekonomická nejistota a změna politiky americké centrální banky. Tyto tři položky se zkombinují, aby se vytvořila silná poptávka po zlatě ve všech jeho podobách, což povede k nejlepším cenovým ziskům, jaké byly zaznamenány od roku 2010.

Očekávání je tedy veliké. V srpnu roku 2011 dosáhla cena fyzického zlata historického rekordu 1911,66 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). V pátek večer to bylo 1300 dolarů. V Česku přišla rekordní cena v korunách s ročním zpožděním. Na konci září 2012 stála unce 34 637 korun. Dnes je unce zlata zhruba o pět tisíc korun levnější.

Hemke přirovnává současnou situaci k velmi podobné v roce 2010. Co po ní následovalo už jsme uvedli v předchozím odstavci.

(rek)