Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,36
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Koupit zlato dnes, nebo počkat?

Cena troyské unce zlata se včera snížila o dvacet dolarů a nabízí se otázka, zda je to dobrá doba pro jeho nákup. Problém u takového rozhodování spočívá v tom, že dolar je o korunu dražší než před měsícem, což pro nedolarového kupce znamená, že pro něj zlato paradoxně zdražilo. Jenže je tu klíčová otázka, zda to i tak není jedna z posledních příležitostí investovat do zlata za rozumnou cenu.

Většina analytiků se shoduje v tom, že vítězství demokratů v amerických volbách bude pro zlato požehnáním. Foto: iStock

Volby ve Spojených státech, na které trhy čekají, mají podle všech prognóz zlatý trh rozhýbat. Miliardáři straší lidi, že vyhraje-li Joe Biden a demokraté, poškodí to na dlouhou dobu akciový trh. 

Konkrétně Stan Druckenmiller, jehož majetek podle časopisu Forbes činí 4,4 miliardy dolarů, varuje, že přízrak vyšších daní a inflace bude v příštích letech v případě vítězství demokratů brzdou akcií. „Vypůjčili jsme si tolik, že jsem skeptický v tom, že by akcie během tří až pěti let měly jakoukoli návratnost.“ 

To zajímá každého Američana. Tradičně mají v akciích podstatně víc peněz než ve zlatě. V Česku je to ale naopak.

Co by zlato zdražilo

Většina analytiků se shoduje v tom, že vítězství demokratů v amerických volbách bude pro zlato požehnáním. Předpokládají, že v tomto scénáři, který je podle průzkumů nejpravděpodobnější, by demokraté mohli schválit záchranný balík v hodnotě dva biliony dolarů, protože se na něm téměř dohodli s republikány. Ale také by to mohlo být 3,4 bilionu dolarů, jak původně demokraté navrhovali v květnu, v případě že získají většinu v Senátu. 

„To by bylo pro žlutý kov ještě veselější. V takovém případě nelze vyloučit průlom ceny zlata nad nejvyššími hodnotami všech dob,“ píše expert FXStreet Yohay Ellan.

Jenže ve hře je několik kombinací. Pokud se prezidentem stane Biden a republikáni si udrží Senát, stimulační balík se promění v balíček. Růst ceny zlata by pak byl krátkodobý. 

Trump stále není bez šancí

„Donald Trump zaostává za svým soupeřem Joe Bidenem ve státních i federálních anketách. V době psaní tohoto článku má Biden 88% šanci na výhru a demokraté přibližně 70% pravděpodobnost výhry ve Sněmovně reprezentantů a Senátu,“ konstatuje FXStreet.

Jedním dechem ale dodává, že mnoho lidí si stále pamatuje rok 2016, kdy ve většině průzkumů měl Trump prohrát, takže stále existuje šance, že současný prezident vyválčí další vítězství. V takovém případě si také republikáni pravděpodobně udrží většinu v Senátu.

„Šance že Biden porazí Trumpa je vyšší než šance, že by demokraté porazili republikány v Senátu. Pokud by si republikáni udrželi horní komoru, pravděpodobně by omezili jakýkoli velký stimulační balíček. A zlato by mohlo trpět v reakci na stranické hry s ohněm,“ varuje Ellan.

V takovém případě by bylo lepší s nákupem zlata počkat na vhodný čas až po volbách. Ale co když dopadnou jinak?

(rek)