Zlato (oz) / USD
1 971,05
0,24 %
Zlato (oz) / CZK
44 061,43
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,15 %
USD / CZK
22,35
0,25 %
Zlato
Koupit, nebo nekoupit?

V současné době je kolem zlata extrémně optimistická atmosféra. V mnoha měnách ceny od minulého léta vzrostly o víc než 30 procent. Investiční banky zvyšují cílové ceny týden co týden. Avšak jakmile optimismus po tříměsíčním růstu ceny zlata dosáhne extrému, bude trh zralý na odpočinek, nebo dokonce na běžný cyklický pokles. A vyvstává otázka z titulku: Koupit, nebo nekoupit?

V mnoha měnách ceny zlata od minulého léta vzrostly o víc než 30 procent. Investiční banky zvyšují cílové ceny týden co týden. Foto: iStock

„Myslím, že jsme blízko krátkodobého vrcholu. Zatím jsme neviděli dlouhý, vyčerpávající vícetýdenní pokles ceny zlata, který by měl následovat po maximálním optimismu trvajícímu šest měsíců. Jen v březnu jsme následkem globální pandemie zaznamenali značnou, leč krátkodobou korekci, ale prudký pokles byl vymazán stejně rychle, jako přišel. Proto tvrdím, že poškození sentimentu na zlatém trhu zatím nebylo dostatečně velké,“ napsal známý cyklický analytik z Finska Sam Laakso.

„Když píšu tento článek, je cena zlata je na osmiletém maximu, přesněji na 1816 dolarech za unci. Optimismus na trhu se zlatem je však dál vysoký. Výzvy ke zdolání met 1900 a 2000 dolarů jsou všude, kam se podívám. Základní představa o zlatě je křišťálově čistá ve prospěch vyšších cen i v následujících letech. Centrální banky na celém světě tisknou peníze rychleji, než je vlády umí utratit za nulové procento úrokových sazeb = šílenství. Tento druh bezohledného utrácení je z dlouhodobéxho hlediska pro cenu zlata skutečně dobrý,“ pokračuje Laakso.

Během následujících dvou až tří měsíců by ho však nepřekvapilo, kdyby viděl vícetýdenní pokles, který by posloužil jako skvělá příležitost k nákupu zlata. Považuje to dokonce za velmi pravděpodobné, než se zlato pustí na nová historická maxima překračující rok 2011.

„Myslím, že v příštích několika týdnech uvidíme posun dolů na 1670 a možná až na 1600 dolarů v dlouhé, ale nutné korekci. Po dokončení korekce může zlato ještě v druhé polovině letošního roku dosáhnout na 1900 dolarů. Byl by to třetí rok po sobě, kdy zlato vzrostlo téměř o 20 procent vůči americkému dolaru, protože dalším způsobem, jak se na to dívat je, že americký dolar vzhledem ke zlatu za pouhé tři roky ztratil téměř polovinu své kupní síly,“ dodává Fin a konečně dochází k jádru věci.

Koupit, nebo ještě počkat? 

„Pokud nevlastníte žádné zlato, kupte si ho nyní. I když jsem byl se svými předpověďmi o zlatu v letech 2019 a 2020 přesný, jsou moje předpovědi pouze odhady, a proto nedoporučuji čekat na predikci lepší nákupní příležitosti, zejména pokud žádné zlato nevlastníte. Očekávaný zpětný tah bude působit jako skvělá příležitost k nákupu pro ty, kteří již zlato mají, ale chtějí přidat další. To určitě ano.

Moje rada pro každého, kdo přemýšlí o nákupu zlata, je už mnoho let jednoduchá:

1/ Rozhodněte se, kolik peněz chcete převést na zlato.

2/ Okamžitě nakupute zlato za 50 procent této částky.

3/ Počkejte několik měsíců: 

Pokud cena zlata klesne – skvělé! Máte šanci koupit další zlato za nižší cenu. Pokud cena zlata stoupne – první polovinu jste již koupili za nižší cenu, takže si s klidnou duší můžete dokoupit další. Ať tak, či onak, je v pořádku, že vlastníte alespoň nějaké zlato.“

Podle dřívějších statí finského analytika na webu Voima dosáhne cena zlata během příštích pěti až deseti let alespoň 5000 dolarů. Myslí si, že během oněch pěti až deseti let budou pravděpodobně stoupat každý rok.

(rek)