Zlato (oz) / USD
1 901,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 622,00
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,01 %
USD / CZK
22,94
0,00 %
Zlato
Koronavirus skoro zastavil pašování zlata

Pandemie koronaviru zastavila příliv pašovaného zlata do Indie, druhého největšího spotřebitele tohoto kovu na světě. Nelegální dodávky zlata do Indie se podle odhadů snížily na asi dvě tuny měsíčně a letos mohou činit asi 25 tun. To je nesrovnatelné s odhadem až 120 tun v loňském roce, zhruba 17 % roční poptávky Indů.

Celníci obvykle zabavují téměř tři tuny zlata ročně, letos (od dubna) to bylo jen něco přes 20 kilogramů. Foto: iStock

Nelegální přesuny zlata zasáhlo v Indii jedno z nejpřísnějších protipandemických opatření na světě, které v březnu mimo jiné zastavilo i mezinárodní lety.

Rovněž to vedlo k tomu, že se ekonomika během tří měsíců snížila téměř o čtvrtinu, což také oslabilo celkovou poptávku po zlatě. Zatímco omezení se pomalu uvolňují, Indie ještě dlouho plně neotevře hranice, protože se znovu stává globálním epicentrem virové infekce, když zaostává pouze za USA.

Celníci obvykle zabavují téměř tři tuny zlata ročně, letos (od dubna) to bylo podle výpočtu agentury Bloomberg jen něco přes 20 kilogramů.

Cla, daně a další daně

„Za posledních šest měsíců neproběhly žádné lety, takže došlo k zanedbatelnému množství pašování,“ řekla agentuře Bloomberg Anantha Padmanabanová, předsedkyně Celoindické klenotnické rady. „Všechno, co se dnes pašuje, přichází přes pozemní hranice s Nepálem, Pákistánem, Bangladéší a Srí Lankou, ale ne z letišť.“

Pašeráci zlata využívají rekordně vysokých cen a 12,5% dovozní daně, kterou Indie uvalila na dovoz žlutého kovu, a dalších místních daní, což nelegální nákupy hodně zvýhodňuje. Klenotníci usilují o snížení dovozní daně nejméně o 50 %, aby snížili nelegální dovoz zlata.

„To bude pro Indii klíčové, protože jakmile se lety obnoví, pašování se vrátí. Odstranění dovozního cla na zlato ve Srí Lance může také zvýšit pašování do Indie,“ uvedl Padmanabanová. „Ze Srí Lanky trvá cesta lodí na jih Indie 45 minut a pašeráci se dokážou rychle přizpůsobit,“ dodala.

(rek)