Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
V Kongu se zřítil důl na zlato, nejméně 14 horníků zemřelo

Nejméně 14 horníků zemřelo, když se ve východním Kongu zřítil důl na zlato. Další tři horníci jsou vážně zraněni. Na twitteru to včera oznámil ministr pro humanitární záležitosti Steve Mbikay, podle kterého na místě stále pokračují záchranné práce.

Lidé v Kongu často těží drahé kovy na odlehlých a špatně přístupných místech a pracují v nebezpečných podmínkách. Foto: iStock

V dole pracovaly desítky lidí, včetně dětí a těhotných žen, informovala agentura AFP. Zřícený důl na zlato se nachází u těžařského města Kampene, zhruba 1200 kilometrů východně od hlavního města Kinshasa.

Podle místního zástupce občanské společnosti je počet obětí o jednoho vyšší, než uvádí ministr, a vyproštěno bylo 15 těl, z toho dvě ženská.

V Kongu jsou smrtelná neštěstí v dolech častá, úřadům jsou ale málokdy nahlášená. Horníci často těží drahé kovy na odlehlých a špatně přístupných místech a pracují v nebezpečných podmínkách, aniž by respektovali bezpečnostní nařízení. Vytěžené horniny pak prodávají velkým zahraničním společnostem.

V červnu při podobném incidentu zahynulo nejméně 39 horníků, kteří na jihu Konga pracovali nelegálně v dole na měď a kobalt.

(ČTK)