Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

„Kočičí zlato“ jako neprobádaný zdroj toho pravého

Bláznovo, nebo kočičí zlato s miniaturním obsahem zlata pravého. Nové výzkumy odhalily způsob formování zlatého obsahu v pyritu i relativně ekologický a levný způsob jeho získávání.

Nález „kočičího zlata“ v peruánském dolu Huanzala. Autor foto: Ivar Leidus – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99444453

Pyrit, velmi hojný minerál a důležitá železná ruda, která má obvykle zlatavou barvu, je lidmi často přezdívaný též bláznovo nebo kočičí zlato. Je to proto, že pyrit svým vzhledem připomíná skutečné zlato a neznalý člověk si ho s pravým zlatem snadno splete. Vědci však nyní přišli s objevem, který může posunout pyrit do zájmu těžařů pravého zlata.

Podle nejnovějších poznatků se totiž ukázalo, jak informoval web The Conversation, že krystaly pyritu mohou obsahovat nepatrné množství skutečného zlata. Toto nepatrné množství někdy bývá nazýváno jako „neviditelné zlato“, jelikož nelze rozpoznat ani běžnými mikroskopy, ale vyžaduje složité vědecké vybavení.

Vznik zlata v pyritu

Zlato se může v pyritu vyskytovat v různých podobách – a to buď jako zlaté částice, nebo ve formě slitiny pyritu a zlata. Na povrchu země je pyrit tvrdý a nepoddajný, ale v době svého vzniku pod zemským povrchem a za velkého tlaku může být měkký a tvárný. V takovém stavu se v krystalické mřížce nerostu mohou vytvořit miniaturní trhlinky, ve kterých se uchytí atomy zlata.

Takové miniaturní částečky je však možné sledovat pouze se speciálním laboratorním vybavením. Vědci však vypozorovali, že krystaly pyritu, které se během svého formování kroutily a ohýbaly, mají výrazně vyšší pravděpodobnost výskytu zlata.

Potenciální zdroj zlata

I přes potenciální nový zdroj drahého kovu, je prozatím spíš nepravděpodobné, že by pyrit mohl pohánět novou zlatou horečku. Získat z pyritu takto mikroskopické množství drahého kovu je s ohledem na v současnosti dostupné technologie energeticky velmi náročné.

Na obzoru se však rýsuje možnost ekologičtější varianty ve formě bakterií se schopností narušit krystalickou mřížku pyritu, která poté může relativně snadno uvolnit uložené zlato. Je tak možné, že časem nebude tzv. bláznovo zlato, pouze pro blázny, ale stane se doplňkovým zdrojem pro získávání pravého drahého kovu.

(ska)

Další z kategorie Zlato