Zlato (oz) / USD
1 798,90
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 419,94
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
23,58
0,00 %
Zlato
Klima pro 3000 dolarů za unci

Odborník na investice Paul Schatz, prezident britské investiční společnosti Heritage Capital Management, nedávno řekl, že zlato se během nového desetiletí dostane na cenu 2500 až 3000 dolarů za troyskou unci, protože klima je pro vzácný kov nesmírně příznivé.

Klima je pro zlato velmi příznivé. Foto: iStock

Schatz si myslí, že k růstu ceny zlata dojde již v příštím roce a nezůstane jen u 1600 dolarů za unci, jak dlouhodobě prognózuje například švýcarská banka UBS nebo americký bankovní gigant Goldman Sachs. „Myslím, že Goldman je mimo, ta předpověď je příliš nízká,“ uvedl Schatz na webu NewsMax.

Velmi optimistický je také Russ Koesterich, manažer portfolia jednoho z fondů největšího peněžního manažera na světě – investiční společnosti BlackRock, jež spravuje 6,84 bilionu dolarů. 

„Hospodářský růst a inflace zůstávají mírné a centrální banky se tomu přizpůsobují,“ prohlásil Koesterich. „V tomto prostředí budou jakékoli šoky na akciovém trhu pravděpodobně způsobeny obavami ze slabého růstu nebo z geopolitiky. V obou těchto variantách se zlato pravděpodobně ukáže jako efektivní zajištění.“

Zlatá pojistka

Pro lidi, kteří nechtějí ukládat peníze do fyzického zlata ve formě odlitků a mincí, doporučuje Schatz zlaté fondy. Podle něj je to praktický způsob vlastnictví zlata. Podobný názor má i BlackRock, která do burzovních zlatých fondů podle údajů z poloviny roku vložila 111 miliard dolarů.

Tehdy vzácný kov začal šplhat na zářijové šestileté maximum, když Federální rezervní systém USA snížil výpůjční náklady (úroky) a hromada dluhopisů, která vynášela méně než nulu, se zvětšila na rekordních 17 bilionů dolarů, což podpořilo přitažlivost zlata. Podle všeho BlackRock investovala v pravý čas. 

Defenzivní ínvestice

„Zlato nemůže ve skladbě investic plně nahradit státní dluhopisy, ale důvod k přerozdělení části běžné dluhopisové expozice vůči zlatu je stejně silný jako vždy,“ uvedli nedávno analytici Goldman Sachs. „Stále se domníváme, že obavy z pozdního ekonomického cyklu a zvýšená politická nejistota pravděpodobně podpoří investiční poptávku po zlatých cihlách jako defenzivním aktivu.

Schatz ve shodě s mnoha obezřetnými investory proto doporučuje „mít 5 až 10 procent nějaké kapacity v oblasti drahých kovů. Lidé, kteří nevěří trhům a nevěří cenným papírům, budou zřejmě kupovat zlaté mince, cihly, prostě cokoli, co je pro ně pohodlné“.

(rek)