
Toto snížení ratingu představuje zlomový okamžik, který může mít vážné důsledky pro riziková aktiva a zároveň přinést masivní podporu zlatu. Podle prognózy Moody’s by úrokové platby z dluhu USA měly do roku 2035 činit 30 % příjmů, zatímco deficity by se měly prohloubovat o 9 % HDP ročně oproti 6,4 % v letošním roce, dodává portál FXEmpire.
„Spojené státy mají nyní dluh ve výši 36 bilionů dolarů a toto číslo den ode dne roste. Jedná se o zrychlující se dluhovou spirálu, ze které není východiska,“ tvrdí Phil Carr z londýnské společnosti GSC obchodující s komoditami.
Není to poprvé, co se americká úvěruschopnost dostala pod drobnohled. V roce 2011 agentura Standard & Poor’s proslula snížením ratingu USA z AAA na AA+, což vyvolalo prudkou korekci trhu, v jejímž důsledku index S&P 500 během pouhých dvou měsíců klesl o 10 %. V roce 2023 snížila rating agentura Fitch. Výsledkem byl 12% pokles indexu S&P 500 během následujících tří měsíců. Mezitím zlato posílilo.
Tentokrát ale může být situace výbušnější. „V dnešním prostředí fiskální eroze, rostoucích výnosů a narůstajícího geopolitického rizika se zlato opět prosazuje jako nejdůvěryhodnější uchovatel hodnoty na světě. Vzhledem ke snížení ratingu USA, clům, nepředvídatelnosti úrokových sazeb americké centrální banky je jedna věc jasná: Nejistota tu přetrvává. A když roste riziko, roste zlato ještě rychleji,“ konstatuje Carr.
Dnešní makroekonomické prostředí na druhé straně nabízí zkušeným obchodníkům spoustu příležitostí. Právě proto nejmocnější banky na Wall Streetu nazývají tento okamžik finanční historie „zlatým věkem obchodování“.
„A v každém takovém období má i zlato tendenci dosahovat lepších výsledků. Tím spíš, když fiskální důvěryhodnost Ameriky je pod tlakem a důvěra napříč třídami aktiv se narušuje. Pokud se současný cyklus bude odehrávat stejně jako ten předchozí, pak by se nejoblíbenější drahý kov světa mohl ocitnout na začátku parabolického průlomu,“ uzavírá Carr.
(rek)