
Banka JPMorgan už vypočítala, za jakých podmínek by unce zlata mohla stát 6 000 dolarů, fondy VanEck spravující 116 miliard dolarů hovoří o 5 000 dolarech za unci, burzovními fondu WisdomTree s aktivy 119 miliard dolarů modely ukazují 3 610 dolarů v prvním čtvrtletí roku 2026 s pravděpodobnou výchylkou směrem nahoru ke 4 000 dolarů. Ale pozor, pokud skutečně dojde k masivnímu výprodeji amerických vládních dluhopisů, pak by prognóza 5 080 dolarů za unci měla být spíš konzervativní, jak píší Kitco News.
Ještě v březnu Bank of America předpovídala, že cena zlata vystoupá na 3 500 dolarů do roku 2027. Stalo se tak o necelý měsíc později. K dosažení 4 000 dolarů za unci by dle jejích expertů muselo dojít k nárůstu investiční poptávky a stabilizaci poptávky po špercích. Byl by nutný meziroční nárůst investiční poptávky o 18 %. I když se to může zdát hodně, nákupy zlata v letech 2016 a 2020 byly vyšší. Takže tato možnost existuje, dodává německý Goldinvest.
Dokládá to například prodej zlata v Singapuru, kde poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí dosáhla 2,5 tuny, což představuje meziroční nárůst o 35 % a představuje nejvyšší zájem od roku 2010, uvedl Channel News Asia. Investice do zlata v Japonsku prudce rostou, píše národní deník The Mainichi. Korea, Vietnam a Čína zlatý boom hlásí delší dobu, v Indii je zlato stále jedničkou a nově se mění i nálady v USA.
Podle Gallupova ústavu veřejného mínění jsou v USA nemovitosti stále preferovanou dlouhodobou investiční možností, ale zlato již předstihlo akcie, které tradičně bývají na druhém místě. Nemovitosti jsou nejlepší volbou pro 37 % obyvatel, zatímco 24 % věří spíš ve zlato. Kryptoměny vykazují okrajovou preferenci 4 %.
(rek)