Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Kdy zazvoní zvonec?

Na Wall Streetu se říká, že nikdy nezazní zvonec, když je trh na dně, nebo na vrcholu. Generální ředitel londýnské firmy Sharps Pixley obchodující se zlatem, Ross Norman, se však o to chce pokusit.

Na Wall Streetu se říká, že nikdy nezazní zvonec, když je trh na dně, nebo na vrcholu. Foto: Pixabay

„Nikdo nechce zazvonit příliš brzy, ani příliš pozdě, aby nevypadal jako hlupák. Kdy tedy můžeme říci, že zlato je zcela jistě v růstovém období?“ klade Norman řečnickou otázku a připomíná, jak dlouhá byla období spánku cen zlata v minulosti.

„Kdo může zapomenout na 19letý úsek 1980 až 1999, kdy se říkalo, že cena a volatilita budou narůstat? A sedmileté období od září 2011 po rekordních cenách zlata nebylo o nic méně bolestivé. I když začátek letošního roku byl povzbudivý, stále jsme ještě neslyšeli zvonění.“

Správci aktiv mají často sklon v lednu hromadit zlato, než se přesunou na jiné věci. V prosinci však Sharps Pixley zaznamenala vysokou cenu zlata v britské libře.

„To je normální v rané fázi růstového cyklu. Otrávení investoři si často jen hrají s cenami kvůli zisku. Leč také to může něco naznačovat. Třeba to, že investoři možná začínají ve zlatu vidět něco stálejšího, stejně jako od roku 2000 do roku 2011?“ ptá se Norman ve své úvaze.

„Teprve nákupy drahého zlata by nám potvrdily, že sentiment vůči zlatu zaznamenal seizmický posun. A pak přijdou dobré příběhy … s dvojciferným ziskem každý rok. Ale tam ještě nejsme.“

Kdy přijde ten moment, kdy bychom mohli říci, že se zlato zcela definitivně probudilo? Že zlatá sopka vybuchla? „Mohli bychom si na to troufnout při ceně 1360 dolarů za unci, což by překonalo maxima zaznamenaná počátkem minulého roku i v roce 2015,“ usuzuje šéf Sharps Pixley.

Pak by si troufl rozhoupat zlatu zvon.

(rek)