Zlato (oz) / USD
1 908,13
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Katastrofická realita

Ekonom David Rosenberg očekává pokles amerického dolaru. Jeho doporučením je nakupovat komodity. Technicky řečeno podle jeho názoru tu není tendence k jeho posílení, dokud index dolaru vůči koši mezinárodně používaných měn neklesne z dnešních zhruba 90 na 80 bodů. Index dolaru je jednou z klíčových složek ekonomického dění, jimž se investoři i makléři ve svých úvahách řídí.

Globální zadlužení raketově stouplo. Foto: iStock

„Domnívám se, že zvyšování základních úrokových sazeb je v poklesu dolaru započítán. Deficit USA už je zcela mimo kontrolu a zhoršuje se. A Evropská centrální banka si dál drží mizernou úrokovou sazbu, a že by se nějak turbulentně zvýšila je také nepravděpodobné,“ uvedl Rosenberg.

Mike Shedlock ze společnosti Sitka Pacific Capital Management na webu FX Street na rozdíl od Rosenberga navrhuje: „Zapomeňte na ropu, investujte do zlata.“ Proč? „Ropa je průmyslová komodita a globální ekonomika oslabuje. Mohli bychom být v pozdní fázi inflace, která se podobá inflačnímu nárůstu ceny ropy na 140 dolarů za barel v roce 2008.“ Co bylo dál, víme. Cena ropy se propadla o víc než sto dolarů.

„Celkově vzato se dá předpokládat, že pokud centrální banky nesplní očekávání v oblasti zvyšování úrokových sazeb, výnosy zlata budou vysoké bez ohledu na to, co se bude dít v ekonomice,“ uzavírá Shedlock.

Globální zadlužení raketově stouplo

Otázkou je, zda se k Shedlockově závěru vztahuje i nová zpráva o tom, že globální zadlužení stouplo na 237 bilionů dolarů a dosáhlo více než 327 procent světového HDP.  „Před finanční krizí to bylo méně než 150 bilionů dolarů. Částka, o kterou se zadlužení zvýšilo za pouhý rok, je stejná jako celkové zadlužení Spojených států,“ připomíná server ETF Daily News.

Oněch 237 bilionů dolarů je však jen součástí příběhu. Je k němu třeba připočítat 750 bilionů dolarů v bankovních derivátech, jak uvádí Banka pro mezinárodní vyrovnání (BIS). To dohromady představuje přes trilion dolarů finančních závazků různých druhů. Je to mnohem víc než činily dluhy a deriváty před poslední finanční krizí v roce 2008.

Vize nebo realita?

Legendární investor Jim Rogers v rozhovoru pro Kitco News uvedl, že si užívá růst trhů, dokud trvá, ale zároveň varoval před „nejhorší korekcí jeho života“, jež postihne akcie. „Brzy se něco stane. Nejprve budou všichni šťastní, jak vydělávají a trh se ještě jednou zvedne. Ale to bude pravděpodobně poslední hon. Příští rok už nebude moc zábavný,“ řekl Rogers.

„Je to už deset let, kdy jsme naposledy zažili medvědí (propadající se) trh, což je velmi neobvyklé, takže další medvědí trh bude v mém životě nejhorší.“ Na otázku, jak veliký propad očekává, odpověděl, že by se nedivil pádu až o 50 procent.

Ať již se vyplní jakákoli z předchozích prognóz, výsledkem bude růst ceny zlata. Analytici sice již dlouho tuší, že k tomu dojde, ale netroufali si zatím odhadnout kdy. Současné výhledy však období růstu neustále zkracují. Deset jedenáct let se jim začíná jevit jako hraniční limit současného ekonomického cyklu.

(rek)

Další z kategorie Zlato