Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Jízda zlata se podle prognóz zpomalí, ale nezastaví

Analytici a obchodníci snížili své prognózy na cenu zlata, stále však očekávají, že se zlato ze současné úrovně zotaví. Mnozí z nich stále předpovídají, že letos dosáhne nového rekordu. Ukázal to průzkum agentury Reuters.

„Očekáváme, že zlato bude letos dobře fungovat, i když v porovnání s rokem 2020 bude mírně utlumené,“ uvedl nezávislý analytik Ross Norman. Foto: iStock

Zlato, které se tradičně považuje za bezpečné místo pro ukládání bohatství, loni v létě prudce zdražilo na rekordní úroveň 2074,92 dolarů za unci, když se koronavirus rozšířil na celou planetu.

Cena zlata se od té doby propadla na 1820 dolarů, protože zahájení vakcinace povzbudilo investory k tomu, aby nasměrovali víc peněz do ziskových aktiv, jako jsou akcie, které těží z postupného zotavování ekonomicky.

Podle mediánu prognóz v anktetě mezi 40 analytiky a obchodníky bude zlato stát v průměru 1900 dolarů za unci během prvního čtvrtletí, 1925 dolarů za celý rok a 1908 dolarů v roce příštím. Tato předpověď je nižší než vycházela z podobného průzkumu před třemi měsíci, podle kterého by zlato v roce 2021 mělo průměrně stát 1965 dolarů.

Český rébus

„Očekáváme, že zlato bude letos dobře fungovat, i když v porovnání s rokem 2020 bude mírně utlumené,“ uvedl nezávislý analytik Ross Norman. „Očekávám však, že zlato v roce 2021 dosáhne čerstvého historického maxima. Finanční trhy zůstávají zranitelné a myslím si, že investoři budou dál považovat zlato za téměř dokonalý lék na neduhy byznysu,“ cituje ekonomický web Business Recorder.

„Zlato zatím těžilo z opatření centrálních bank, která vedla ke snížení úroků a pumpování hotovosti do ekonomiky, což zvyšuje hrozbu inflace a snižuje výnosy z dluhopisů jako konkurenční třídy aktiv. Ale i když globální ekonomické oživení může dolar oslabit a pomoci zlatu tím, že ho kupujícím mimo USA zlevní. Je také pravděpodobné, že se zároveň zvýší výnosy dluhopisů, čímž bude zlato míň atraktivní,“ konstatoval Carsten Menke, analytik švýcarské privátní banky Julius Baer.

V současné době je cena zlata na českém trhu o tři a půl tisíce korun nižší než v srpnu loňského roku, ale zhruba o stejnu částku vyšší než před rokem. Pro české zájemce o zlato skutečně nelehký rébus.

(rek)