Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Jeviště je připraveno na tři tisíce dolarů, tvrdí Dan Oliver

Dan Oliver, zakladatel investiční kapitálové společnosti Myrmikan Capital disponující 864 miliony americkými dolary se domnívá, že po prolomení hranice 1350 dolarů za unci, bude zlato postupovat až ke třem tisícům dolarů za unci. „Na zlato je velký tlak a to růstový cyklus teprve začal,“ řekl Kitco News.

Dan Oliver se domnívá, že zlato bude postupovat až ke třem tisícům dolarů za unci. Foto: iStock

Oliver v rozhovoru poznamenal, že jakmile zlato přerostlo nad 1350 dolarů za unci, začali mu institucionální investoři věnovat větší pozornost. Jakmile se do zlatých investic pustí správci fondů těžké váhy, jako je Ray Dalio z Bridgewater Associates, kteří veřejně preferují zlato, snaží se všichni zjistit, co za tím stojí.

„Žádný z institucionálních manažerů nechce být za hrdinu. Pokud ale člověk jako Ray Dalio řekne, že zlato je v pořádku, pak ho následují všichni. A co je zajímavé, všechny institucionální peníze se pak snaží vmačknout na trh, který je velmi malý, a je těžké přijít na to, jak to se zlatem udělat, což je to, o co se dnes většina z nich snaží,“ uvedl Oliver.

Pokud jde o měnovou politiku, Federální rezervní systém USA (Fed) bude pravděpodobně pokračovat ve snižování sazeb, aby splnil očekávání trhu, myslí si Oliver.

Fed má jen dvě ruce

„Vše se scvrkává na jednu věc: Fed buď tiskne peníze, nebo netiskne peníze. Zvyšuje úroky, nebo je snižuje. To je vše, co může dělat. Posledních pár let americká centrální banka měnovou politiku zpřísňovala až narazila na inflexní bod, načež snížila sazby, aby otestovala vody, leč trhy chtějí víc. Signalizují, že by potřebovaly ještě nižší úrokové sazby, jinak budou problémy,“ řekl pro Kitco News.

(rek)