Zlato (oz) / USD
1 285,91
0,09 %
Zlato (oz) / CZK
29 674,09
0,21 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,12 %
Zlato
Ještě letos bude zlato za 1500 dolarů, tvrdí Tucker

Ředitel kanadské investiční společnosti Metalla Royalty & Streaming E. B. Tucker předpovídá, že letos dosáhne cena unce zlata pravděpodobně na 1500 amerických dolarů. Současný propad ceny zlata jakoby nebral vůbec vážně, když poznamenal, že jsme jen pár dolarů od zlatého vrcholu roku 2019.

Při současném kurzu dolaru vůči koruně by oněch 31,1 gramu zlata podražilo přibližně o pět tisíc korun. Foto: Youtube

„Bude to 1500 dolarů ještě v tomto roce. Je to odvážné tvrzení, protože současná cena zlata by se musela o 220 dolarů zvýšit. Ale myslím, že to zlato dokáže,“ řekl Tucker serveru Kitco News. Letos byla nejvyšší cena zlata 1345,75 dolaru za unci v polovině února.

Tucker v rozhovoru poznamenal, že na cenu zlata měla celkem předvídatelný vliv vysoká cena akcií.

„Propad ceny zlata v minulém létě zase naopak předznamenal pokles amerických akcií v prosinci. A co nám cena zlata říká dnes? Říká nám, že akcie mají problémy? Ať tak, či onak, zlato zatím ztratilo jen pět procent,“ bagatelizuje pokles ceny Tucker bez podrobnějšího vysvětlení.

Český pohled

Co by cena 1500 dolarů za unci znamenala pro českého kupce? Při současném kurzu dolaru vůči koruně by oněch 31,1 gramu zlata podražilo přibližně o pět tisíc korun. Dnes se unce prodává za 32 600 korun, včetně provize. Při dosažení Tuckerovy cílové ceny by to bylo 37 600 korun za unci, což by znamenalo absolutní rekord v českých korunách.

Ten podle hlavního analytika akciové společnosti Zlato Davida Maráška dosud drží 2. říjen 2012, kdy unce zlata stála 34 592 korun. Marášek ale upozorňuje, že každé oslabení amerického dolaru by cenu pro českého zájemce o zlato snížilo. Na to konečně upozorňují i američtí analytici. V rozvíjejících se zemích by podle nich zlato nemuselo zdražit o tolik.

Vzhledem k tomu, že jde o čiré spekulace o třech neznámých (zlato, dolar, koruna), nelze se na to spoléhat. Dokládá to i fakt, že zlato již nyní překonalo absolutní cenové rekordy ve více než sedmdesáti měnách, například v australském dolaru nebo švédské koruně. Podrobný seznam zemí lze nalézt na webu londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley.

(rek)