Zlato (oz) / USD
1 901,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 622,00
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,01 %
USD / CZK
22,94
0,00 %
Zlato
Jasná zpráva UBS

Své prognózy ohledně budoucí ceny zlata zveřejnily dvě největší švýcarské banky. Zatímco ta větší UBS, jež spravuje 958 miliard dolarů, prostě navýšila svou prognózu směrem k příštímu roku o 250 amerických dolarů, menší Credit Suisse, která obhospodařuje 784 miliard dolarů, rozevřela nůžky mezi katastrofálním propadem zlata a jeho příznivým vývojem v krátkodobém horizontu na 354 dolarů, v tom dlouhodobém dokonce na 994 dolarů.

zlato navzdory návratu popularity akcií zůstalo velmi odolné, což naznačuje, že stále existuje podpora jeho nákupu. Foto: iStock

Stratégové z Credit Suisse vidí pokles ceny zlata na 1765 dolarů, pokud se jeho oslabení v krátkodobém horizontu rozšíří, případný nárůst očekávají nad 2075 dolarů. „Zlato pokračuje v očekávané konsolidaci po přechodu na náš základní cíl v uzlu 2075/80 dolarů. I když dál vidíme dlouhodobý trend jako růstový, zůstává náš bezprostřední odhad další konsolidace nad klastrem 1897/37 dolarů, který zahrnuje 23,6% zisk oproti minimu roku 2018,“ cituje z bankovní zprávy FXStreet.

„Pokud by se slabost zlata rozšířila, viděli bychom prostor pro hlubší pokles ceny až na 1765 dolarů, potenciálně 1726 dolarů . Případný pohyb ceny nad 2075 dolarů s odporem, který se objeví na 2175, poté na 2300 dolarů. I když bychom hledali novou konsolidaci na této druhé úrovni, přímý zlom můžeme vidět v potenciální rezistenci vůči trendu na 2417 dolarů s rozsahem na 2700/20 dolarů v dlouhodobějším horizontu.“

Běžného čtenáře zarazí, s jakou odvahu se do tipování ceny zlata renomovaná banka pouští. Ale jen na první pohled. Po druhém pročtení matematických frází a promnutí nevěřících očí si uvědomí, že cenové rozpětí tisíc dolarů by dokázal tipnout zcela jistě každý absolvent základní školy.

Vysoké ceny by měly vydržet 

Cena zlata – která letos vzrostla téměř o 30 % – by podle švýcarského bankovního gigantu UBS mohla dál růst a zůstat vysoká, protože přetrvávají globální nejistoty. „Myslíme si, že ceny porostou, a co je zajímavé, myslíme si, že vydrží déle, než jsme čekali,“ řekla pro televizi CNBC Yeoh Choo Guan, šéfka asijských globálních trhů.

Banka zvýšila prognózu zlata pro příští rok z 1850 na 2100 dolarů za unci. O víkendu se fyzické zlato obchodovalo kolem 1950 dolarů – zhruba o 29 % výš než na začátku roku. „Prostředí negativních reálných úrokových sazeb a globálních nejistot, jako jsou nadcházející prezidentské volby v USA, jsou jedním z důvodů, které tlačí investory k tomu, aby si vybudovali své zlaté podíly,“ uvedla Guan.

„Nedávno došlo k oživení na akciovém trhu. Zajímavé je, že zlato navzdory návratu popularity akcií zůstalo velmi odolné, což naznačuje, že stále existuje podpora jeho nákupu,“ poznamenala asijská šéfka UBS.

„Kromě toho je zlato také velmi atraktivní diverzifikátor portfolia. Myslím, že spousta investorů se věnuje i dalším bezpečným aktivům, jako jsou dluhopisy a nemovitosti, takže zlato je vnímáno jako alternativa pro případ, že by vám některý segment selhal,“ prohlásila srozumitelně i pro laickou veřejnost Guan.

(rek)