Zlato (oz) / USD
1 417,61
0,51 %
Zlato (oz) / CZK
32 494,45
0,08 %
EUR / USD
1,11
0,53 %
USD / CZK
22,92
0,59 %
Zlato
Jak to vidí obchodníci

Investování do zlata v domácnostech vyspělých ekonomik v lednu po půlroce opět vzrostlo, píše Adrian Ash na webu společnosti BullionVault, jež patří k nejznámějším obchodníkům v oboru fyzického zlata a dalších drahých kovů. A dodává, že od zvolení Donalda Trumpa prezidentem v listopadu 2016 se tak stalo teprve podruhé.

Počet nových zákazníků na BullionVaultu překonal měsíční průměr roku 2018 o 25,9 %. Foto: iStock

Leden je obvykle silný měsíc, pokud jde o ceny zlata. V novém tisíciletí se tato skutečnost potvrdila již po čtrnácté. „To láká vlastníky zlata, aby něco prodali a udělali nějaký zisk,“ píše Ash, čímž ale myslí obchody provedené přes BullionVault.

Zmiňuje dál, že zlato zaznamenalo již čtvrtý ziskový měsíc v řadě, a to jak pro dolarové investory z USA, tak pro eurozónu i Velkou Británii. Od podzimu 2009 se prý něco takového ještě nestalo.

Vzhledem k tomu, že cena zlata v amerických dolarech stoupá na úrovně jara 2018 a blíží se dvouletému maximum v britských librách i v eurech, počet soukromých investorů, kteří prodávají zlato přes BullionVault, největší online trh s fyzickými drahými kovy, představuje další 1,3% nárůst po rekordním prosinci.

Více než 70 tisíc klientů

Počet lidí, kteří na BullionVault zlato nakupovali, však rostl mnohem rychleji, a to o 13 %. To svědčí o tom, že většina investorů věří, že cena zlata bude dál stoupat a ještě neprodává.

„Ano, zisky zákazníků z USA a Velké Británie se sice zhoršily, protože investoři si ještě nezvykli na zlato nad 1300 dolarů či 1000 liber za unci,“ připouští Adrian Ash. „Avšak nová 21měsíční maxima v eurech přesahující psychologických 1150 eur za unci zlata, vyvolala vlnu prodejů od klientů z eurozóny, kteří chtěli realizovat ze svých investic do zlata zisk.“

Na druhou stranu v lednu vyskočil zájem o drahé kovy ze strany bohatých investorů, přičemž počet nových zákazníků na BullionVaultu překonal měsíční průměr roku 2018 o 25,9 %.

Francie a Spojené státy co do velikosti klientské základny BullionVaultu v minulém měsíci vedly. Spojené království bylo v tomto směru naopak nejslaběji zastoupeným regionem západního světa navzdory politicky slepé uličce mezi Londýnem a Bruselem, která by měla vést lidi k zabezpečení svého majetku.

Firma se nyní  stará o více než dvě miliardy dolarů svých klientů a využívá ji víc než 70 tisíc lidí na celém světě od Londýna přes New York, Singapur, Toronto až po nejoblíbenější filiálku v Curychu.

(rek)