Zlato (oz) / USD
1 993,69
2,66 %
Jistota ve vlastních rukou
0

J.P.Morgan přisuzuje zlatu deset let růstu

Podle analýzy bankovního domu J.P.Morgan může projít trh se zlatem v příštím roce zásadním průlomem, protože obavy z propadu americké ekonomiky do recese se stanou skutečností. Analytici americké banky John Bridges a Siddharth Mishra uvedli, že ekonomické podmínky mohou oživit cenu zlata v rozsahu podobném roku 2008, kdy se jeho cena pohybovala okolo 1900 dolarů za unci.

Analytici J.P.Morgan uvedli, že ekonomické podmínky mohou oživit cenu zlata v rozsahu 1900 dolarů za unci. Foto: iStock

Zlato se v září obchodovalo již za 1553 dolarů. „I když trh se zlatem může po svém prudkém vzestupu čelit krátkodobému obchodnímu riziku,“ uvedli Bridges a Mishra ve zprávě ze 4. září, „máme pocit, že průlom ceny zlata má silné základy.“

Růst ceny zlata by podle nich mohl mít tři různé etapy. První po snížení úrokových sazeb v USA, což se předpokládá, druhou fázi by odstartoval americký federální rezervní systém obnovením stimulace ekonomiky jako v roce 2008. Analytici J.P.Morgan dodávají, že třetí fázi by mohlo vyvolat zadlužení, přičemž se začnou tisknout nové peníze, což sníží jejich cenu, potažmo dluhy.

Měnová politika USA je příznivá pro zlato, které je vnímáno jako zásoba bohatství v období hospodářských potíží a recese.

Mohly by však klesnout dodávky zlata, uvedli analytici. „Cítíme, že kombinace zvýšené poptávky po žlutém kovu a snížené nabídky by mohla snadno uvést zlato na desetiletý býčí (růstový) trh,“ uvedli Bridges and Mishra.

BNP Paribas se připojuje

V roce 2019 bude zlato stát průměrně 1400 dolarů za unci, což je o 60 dolarů víc než v předchozí prognóze J.P.Morgan. V roce 2020, po zvýšení výhledu o 130 dolarů, pak 1560 dolarů za unci, uvedla v poznámce BNP Paribas.

Cyklus uvolňování měnové politiky americké rezervní banky by měl v prvním čtvrtletí roku 2020 tlačit průměrné ceny nad 1600 dolarů, dodala francouzská banka: „Očekáváme, že cena zlata výrazně vzroste,“ uvedla banka.

(rek)

Další z kategorie Zlato