Zlato (oz) / USD
1 321,43
0,62 %
Zlato (oz) / CZK
30 089,24
0,46 %
EUR / USD
1,13
0,19 %
USD / CZK
22,77
0,16 %
Zlato
Italská nejistota posílí zlato

Nejistota ohledně italské politiky může podpořit i zlato. Analýza německé Commerzbank se v tomto punktu naprosto shoduje s prognózou hlavního analytika Zlato.cz Davida Maráška, který tuto situaci předvídal dlouhé měsíce před italskými volbami. A přidávají se i další hlasy.

Nejistota po italských volbách pravděpodobně přispěje k silné poptávce po zlatě. Foto: iStock

„V Itálii je víc než pravděpodobné, že vytvoření vlády bude mnohem obtížnější než v Německu po parlamentních volbách,“ poznamenala Commerzbank. „Vše bude záviset na tom, jakým směrem se nová italská vláda vydá. Pokud vůbec vznikne,“ dodává Marášek, který se obává negativního postoje Itálie k Evropské unii zejména kvůli migrační politice a celkovému dopadu voleb na evropskou měnu.

„Nejasná politická situace po volbách zřejmě znemožňuje v blízké budoucnosti vznik jakékoli vlády. Výsledná nejistota pravděpodobně přispěje k silné poptávce po zlatě,“ souhlasí Commerzbank. „Myslím, že cena zlata zamíří nahoru částečně i kvůli nejistotě ohledně dopadu italských voleb na eurozónu,“ domnívá se také hlavní analytik společnosti Shandong Gold Group Ji Ming.

Obavy plodí nejistotu

„Italští voliči v neděli přebudovali obě komory italského parlamentu takovým způsobem, že žádná z nynějších tří hlavních italských stran nebude schopna vládnout sama a vyhlídky na návrat tradičního proudu a jeho umírněných vlád jsou mizivé. To pro Evropskou unii přináší nový velký problém, z jehož řešení ještě bude bolet hlava,“ konstatuje i agentura Reuters.

Náchylnost investorů k aktivům jako je zlato, se zvyšuje v době geopolitické a finanční nejistoty. A dnes tu máme hned dvě: vyhlášená obchodní válka Donaldem Trumpem a obavy z reakce na ni, a také krach tradičních politických stran v italských volbách a obavy z budoucnosti Evropské unie.

(rek)