Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Investoři teď věří dolaru

Jak se má dařit zlatu, když americký dolar dosáhl nejvyšší úrovně za dva roky a jen ve čtvrtek minulého týdne posílil o půl procenta. Podle agentury Reuters za to můžou politické nejistoty, které se rozproudily v Evropě a v Asii. To pak vedlo k oslabení eura a čínského juanu vůči dolaru.

Investoři vidí dolar kvůli jejho roli v globální ekonomice jako relativně bezpečné útočiště. Foto: iStock

Obavy z poklesu německé výroby, dopadů čínsko-americké obchodní války na asijskou ekonomiku a prohloubení obav kolem brexitu, včetně evropských parlamentních voleb, široce omezily chuť k riziku. Investoři se tak obrátili k bezpečnějším aktivům. A to jsou právě nyní dolar a japonský jen.

„Dolar proti koši šesti hlavních měn dosáhl nejvyšší hodnoty od května 2017. Pokud na této cestě zůstane, bude dolar posilovat už čtvrtý měsíc v řadě,“ napsala agentura Reuters.

„Dolar se choval jako něco bezpečného, i když americká centrální je více holubičí, než se očekávalo,“ doplnil Neil Mellor, měnový stratég společnosti BNY Mellon.

Japonská měna bezpečným přístavem

„Bezpečným útočištěm se teď staly některé měny, hlavně dolar a jeho kamarádi z Japonska a Švýcarska, protože důvěra v globální růst je zmatená,“ míní Joseph Manimbo, analytik trhu Western Union Business Solutions.

Ačkoli Spojené státy rovněž nejsou bez obav z budoucnosti – přinejmenším z obchodního konfliktu s Čínou – investoři vidí zelené bankovky kvůli jejich roli v globální ekonomice jako relativně bezpečné útočiště.

Přetrvávající obavy z rozkolu mezi Spojenými státy a Čínou v asijském teritoriu napomáhají japonskému jenu, který posílil dokonce i vůči dolaru.

Euro doplácelo na volby

„Aktivita v sektoru služeb a výroby v Německu v květnu poklesla, což minulý týden ukázal jeden z výzkumů, navíc se v největší evropské ekonomice odráží stále nedořešené obchodní vztahy s USA. Zatímco čísla z eurozóny jsou jako celek zdravější, stále ještě nesplňují očekávání, což poškozuje jednotnou měnu. Euro se propadlo na nejnižší měsíční hodnotu právě vůči dolaru,“ uzavírá Reuters.

Dalším faktorem, který se promítl do oslabení eura, byly volby do Evropského parlamentu. Vyvolávaly totiž obavy z vítězství euroskeptických stran. Když se to neprokázalo, začalo euro, na rozdíl od české koruny, opět mírně posilovat.

(rek)