Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Investoři se obracejí ke zlatu

Podle kanadské Scotiabank se množství investičních podílů ve zlatých fondech obchodovaných na americké burze od září (vyjádřeno ve zlatě) zvýšilo o 70 tun, což pomohlo k růstu ceny lesklého kovu na šestiměsíční maximum přes 1290 dolarů za troyskou unci.

Podle kanadské Scotiabank se množství investičních podílů ve zlatých fondech obchodovaných na americké burze od září (vyjádřeno ve zlatě) zvýšilo o 70 tun. Foto: iStock

Deník Financial Times zase přišel se zprávou, že na americkém trhu dochází k prudké změně na trhu zlatých futures (opcí na únorový nákup cenných papírů zajištěných zlatem). Investoři přestali spekulovat s krátkými pozicemi (sázky na pokles ceny zlata) a investují do dlouhých pozic (sázka na růst ceny zlata), čímž poslali trh se zlatem z čisté krátké na čistou dlouhou pozici, a to poprvé od loňského června.

Analytici podle britského serveru Investment Week jsou přesvědčeni, že došlo k dalšímu nárůstu  spekulací na vzestup ceny zlata, ačkoli to ještě není uvedeno v oficiálních údajích americké burzovní komise Commodity Futures Trading Commission, protože její činnost byla kvůli částečném omezení vládních financí pozastavena.

„Kombinace růstu zájmu o investování na newyorské komoditní burze Comex a vývoje ceny zlata naznačuje, že na trh přicházejí další dlouhé pozice,“ řekl hlavní tržní stratég WGC John Reade pro Financial Times.

Zájem o zlato byl v roce 2018 v důsledku silného zhodnocení dolaru a růstu úrokových sazeb v USA mimořádně nízký. Vzácný kov se v srpnu obchodoval za cenu 1174 dolarů za unci, a to navzdory rostoucímu geopolitickému napětí, uvádí Investment Week. „Sentiment (nálada trhu) se však ke konci roku začal zlepšovat, neboť volatilita (nestálost trhu) dál stoupala a zejména americké akciové trhy utrpěly ztráty,“ dodává server.

(rek)