Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Investoři se z bitcoinu přesouvají do zlata

Jan Van Eck, generální ředitel společnosti Van Eck Associates, navrhl investorům, aby se přestěhovali z virtuální měny bitcoin do zlata. Zároveň potvrdil, že právě virtuální měna v letech 2017 a 2018 odčerpala nemalou část investiční poptávky po zlatě.

„Zajímavé je, že jsme v posledním průzkumu mezi 4000 investory do bitcoinu zjistili, že jejich investice číslo jedna pro rok 2019 je skutečně zlato,“ uvedl Jan Van Eck. Foto: iStock

„Zajímavé je, že jsme v posledním průzkumu mezi 4000 investory do bitcoinu zjistili, že jejich investice číslo jedna pro rok 2019 je skutečně zlato,“ uvedl Jan Van Eck.

Tim Seymour, zakladatel společnosti Seymour Asset Management, pro server Cointelegraph prohlásil, že funkce bitcoinu jako prostředku na uchování hodnoty je sporná: „Bylo by velmi odvážné tvrdit, že se jedná o uchování hodnoty, jak jsme slýchávali, když bitcoin začínal. Že zlato je cennou hodnotou, o tom není žádný spor.“

Firma Van Eck na burze vytvořila portfolio akcií těžařů zlata. „Tento majetek během posledních dvou nebo tří měsíců fungoval mimořádně dobře.“ Měl tím na mysli skutečnost, že akcie, které mají něco společného s těžbou zlata (GDX), se chovaly úplně opačně než zbytek akciových trhů.

„Po většinu dnů ve čtvrtém čtvrtletí, kdy docházelo k poklesu akciového indexu S&P, šly GDX nahoru. Jejich oddělení od ostatních aktiv mi udělalo radost. Funkce zlata jako diverzifikátoru se potvrdila.“

Podle televize CNBC ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku akcie GDX posílily o 14 procent, což je nejlepší výkon od 2. čtvrtletí roku 2016. I letos GDX o další procento posílily, přestože index S&P 500 také o šest procent vzrostl.

Bitcoin versus zlato

Na konci loňského roku byla průměrná denní cena bitcoinu na nejnižší hodnotě zaznamenané za posledních devět let, informuje server Cointelegraph. Aktuální cena bitcoinu se počátkem týdne pohybovala kolem 3440 dolaru.

Cena troyské unce zlata se stabilizovala na psychologické hranicí 1300 dolarů, a to jak u fyzického zlata, tak i u cenných papírů s hodnotou odvozovanou od ceny zlata (deriváty).

(rek)