Zlato (oz) / USD
1 885,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 536,18
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
23,09
0,00 %
Zlato
Investoři jsou připraveni vložit další 2–3 biliony dolarů do zlata

Investoři jsou v důsledku krize způsobené Covidem-19 připraveni vložit další 2–3 biliony dolarů do zlata, říkají odborníci. To by mohlo znamenat prudký nárůst ceny zlata, která by mohla vzrůst nejméně o 30 %, uvedl ekonomický měsíčník Forbes.

Podle nedávné výzkumné zprávy společnosti Sprott, správce aktiv cenných papírů se sídlem v Torontu, pouze 20 % investorů provádí alokaci na zlato, a to ještě na nízké úrovni asi 1–2 % aktiv. Foto: iStock

Analytici a někteří investoři doporučují alokaci zlata minimálně ve výši 5 %, ale jak se ukazuje, mnozí globální investoři to neberou příliš vážně. Přesněji řečeno, až dosud nebrali.

„Někteří lidé naznačují, že zlato může představovat až 10 % investičního portfolia. V průměru je spíš 0,5 %. Jednotliové fondy se samozřejmě od sebe liší, ale za nás věřím, že zlato má potenciál stát se hlavním aktivem. Může to chvíli trvat, ale změna je již na obzoru,“ prohlásil portfolio manažer investiční společnosti RWC Partners spravující 21miliard dolarů Charles Crowson

Podle nedávné výzkumné zprávy společnosti Sprott, správce aktiv cenných papírů se sídlem v Torontu, pouze 20 % investorů provádí alokaci na zlato, a to ještě na nízké úrovni asi 1–2 % aktiv.

Sprott však zaznamenává, že asi 40 % investorů chce podíl zlata zdvojnásobit, v průměru asi na 3–5 % svých aktiv. Jinými slovy, zdá se, že mnohem víc peněz se dostane na trh se zlatem a ovlivní tak jeho cenu.

„My ve Sprottu máme důkazy, že někteří investoři konečně vytahují zlato z říše okrajového obchodního aktiva směrem k nezbytné alokaci portfolia,“ uvádí firma ve zprávě. „Tím by se dosáhlo nákupu zlata za dva až tři biliony dolarů a cena drahého kovu se vyšplhá nad 2000 dolarů.“

Jak dodává časopis Forbes, zlato, které nedávno propadlo až na 1917 dolarů za trojskou unci, by, pokud je odhad Sprottu správný, mohlo směřovat mezi 2500 až 3000 dolarů.

(rek)