Zlato (oz) / USD
1 526,27
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
35 407,47
0,13 %
EUR / USD
1,12
0,50 %
USD / CZK
23,20
0,16 %
Zlato
Investoři jdou opět do rizika

Cena zlata před Velikonocemi poklesla, protože pozitivní ekonomická data z Číny ukázala na výhled dalšího růstu. Kotvení v bezpečném přístavu, kterým je zlato, tak dočasně ztratilo opodstatnění.

Obvykle se cena zlata odvíjí od hospodářství a měny USA, tentokrát však hlavní roli při vytváření nálady na trhu sehrála asijská velmoc. Foto: iStock

Žlutý kov v týdnu před Velikonocemi zlevnil o více než jedno procento a navázal tak na čtvrtý týdenní pokles v řadě. Samozřejmě se tak otevírá možnost výhodného nákupu zlata nejen pro centrální banky, ale i pro jednotlivce, což určitě nezůstane bez opomenutí a požene postupně cenu zlata opět nahoru.

Minulý týden znovu ukázal na globální význam čínské ekonomiky. Obvykle se cena zlata odvíjí od hospodářství a měny USA, tentokrát však hlavní roli při vytváření nálady na trhu sehrála asijská velmoc. Čínská ekonomika se v prvním čtvrtletí roku 2019 rozjela rychleji, než se očekávalo, zejména průmyslová produkce a maloobchodní tržby za březen byly oproti předpokladům lepší.

Rovněž údaje o čínském zahraničním obchodu a úvěrech, které vyšly minulý pátek, překonaly odhady prognostiků.

„Velmi dobrá čínská data naznačují, že obavy ze zpomalení globálního růstu se do značné míry zmírnily, což zvýšilo chuť k rizikovým investicím,“ cituje web Investing.com Barta Meleka, vedoucího komoditních strategií kanadské společnosti TD Securities.

Pozitivní data z Číny také zvýšila výnosy z dluhopisů, což učinilo nejběžnější bezpečnou alternativu zlata atraktivnější, než je právě zlato.

(rek)