Zlato (oz) / USD
1 901,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 622,00
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,01 %
USD / CZK
22,94
0,00 %
Zlato
Investice do žlutého zlata drtí investice do černého zlata

Odhady stabilnější ceny zlata se pohybují mezi 2200 a 2300 dolary za unci. Banka ANZ tuto prognózu odůvodňuje oživením spotřebitelského zájmu o zlato v Indii a Číně a vřavou na akciových trzích. Společnost Metals Daily očekává, že se zlato před koncem roku vyšplhá na 2200 dolarů, protože nedávný pokles ceny má být pouze krátkodobý.

Ropa, často nazývaná černým zlatem, je pod svou dlouhodobou pobídkovou cenou, která se odhaduje na 75 $ za barel. Foto: iStock

„To by zlatu přineslo meziroční zisk 45 %, zatímco stříbro může na konci roku atakovat úroveň 35 dolarů za unci, což by představovalo masivní 95% zisk,“ uvedla Společnost Metals Daily. Na druhé straně  energetické komodity patří k největším propadákům. Americká lehká ropa letos zatím ztratila téměř 40 %. 

„Mnoho komodit se obchoduje výrazně pod svými dlouhodobými motivačními cenami,“ uvedla Alissa Corcoranová, ředitelka výzkumu ve společnosti Kopernik Global Investors.

„Celkově mohou být komodity v krátkodobém horizontu velmi volatilní, což nevnímáme jako riziko, ale jako příležitost,“ řekla Market Watch Corcoranová. „Nejlepší investiční příležitosti jsou, když jsou ceny komodit hluboko pod motivační cenou, jako je tomu v současnosti u většiny komodit.“

Není komodita jako komodita

„Ropa, často nazývaná černým zlatem, je pod svou dlouhodobou pobídkovou cenou, která se odhaduje na 75 $ za barel, a pravděpodobně se na tuto úroveň nedostane. Futures (opce) na ropu se usadily pod 40 $ za barel, což je nejnižší hodnota od června,“ argumentuje Corcoranová.

Komoditní investoři proto budou dál sledovat pohyby drahých kovů, které si získaly v době pandemie nebývalou oblibu. Známky určitého oživení v globálních ekonomikách navíc vedly stříbro, které je i významným průmyslovým kovem, k předstihu růstu zlata, píše server Market Watch.

„Zlato zůstává atraktivní investicí, protože nedávný pokles cen bude pravděpodobně krátkodobý. Dostatek peněz, nižší úrokové sazby a  makroekonomická nejistota by měly investice do zlata podpořit, “ konstatuje expertíza ANZ. Omezit vzestup zlata by mohl jen silnější dolar. 

(rek)