Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Instituciální investoři se obracejí ke zlatu

Tváří v tvář historicky nízkým úrokovým sazbám a chronicky nízkým výnosům dluhopisů se ke zlatu obracejí i institucionální investoři. Po desetiletí se zlatu vyhýbali, dluhopisy poskytovaly větší výnosy.

Investiční poptávka fondů je hlavní hnací silou celkové poptávky po zlatu. Globální aktiva fondů krytých zlatem činila v únoru 226 miliard dolarů alias 3765 tun zlata. Foto: iStock

Když centrální banky po celém světě začaly tvořit kvůli pandemii vstřícnější měnovou politiku, snižování již tak nízkých úrokových sazeb stlačilo výnosy dluhopisů téměř na nulu. Vlastnit zlato začalo dávat smysl. Dluhopisy již nenabízejí stejnou úroveň ochrany.

„Vzhledem k tomu, že výnosy dluhopisů klesly, argumenty proti zlatu začaly slábnout,“ řekl webu Northern Miner partner a vedoucí investic pro Kanadu v poradenské firmě Aon Calum Mackenzie. „Investoři, kteří hledají ochranu, kterou poskytovaly dluhopisy, nyní dávají přednost zlatu.“

Zlato má tendenci mít inverzní vztah k akciím, což poskytuje nárazník proti volatilitě trhu. Dobře si vede i v inflačních scénářích, protože klesající hodnota amerického dolaru tlačí jeho cenu výš jako právě teď. A inflace je něco, co investoři určitě berou v období vysoce nekonvenční měnové politiky na vědomí.

To nejhorší ještě může přijít

„Vakcinace dává naději, že to nejhorší je za námi. Pandemie však vytvořila řadu nezamýšlených důsledků, pokud jde o skutečný ekonomický dopad, a nevíme, jak dlouho bude trvat, než se z toho vzpamatujeme,“ cituje kanadský web Juana Artigase, šéfanalytika Světové rady pro zlato.

Jako příklad poukázal na poslední finanční krizi: zatímco ekonomika se začala zotavovat v roce 2009, evropská dluhová krize nastartovala až o rok později. „Stejné je to i teď. I když oživení tu je, stále existuje spousta věcí, jež pandemie vytvořila, kterým zcela nerozumíme,“ řekl.

Cena zlata začala růst v roce 2019 a v polovině roku 2020 překročila rekordní hranici 2000 dolarů za unci. Od té doby se konsolidovalo nad 1800 dolary. Světová rada pro zlato označila žlutý kov za jedno z nejvýkonnějších aktiv roku 2020, které překonalo index S&P 500, globální dluhopisy, akcie, stejně jako komodity a ropu. 

A podle firmy PIMCO zaměřené na správu aktiv s fixními výnosy, která se stará o 1,92 bilionu dolarů, zlato i za dnešní ceny stále září. Podle manažera portfolia Nicholase Johnsona je zlato v kontextu historicky nízkých reálných úrokových sazeb atraktivní a „dalo by se říci i levné“.

Penzijní fondy zlato věří

Vloni přidalo zlato do svých portfolií několik velkých investorů, penzijních fondů a globálních bank. Lombard Odier & Cie, švýcarská soukromá banka, přidala zlato do své strategické alokace v červenci 2020. V následujícím měsíci Ohio Police & Fire Pension Fund, který spravuje 16,5 miliardy dolarů, hlásil 5% alokaci zlata. Manažeři Mason Capital Partners, Sandell Asset Management a Caxton Associates nakoupili podíly v největším burzovním zlatém fondu světa SPDR Gold Trust.

Investiční poptávka fondů je hlavní hnací silou celkové poptávky po zlatu. Globální aktiva fondů krytých zlatem činila v únoru 226 miliard dolarů alias 3765 tun zlata.

Zatímco u některých investorů vyvolala zájem až pandemie, jiní nakupovali zlato dlouho před krizí. OPTrust, jeden z největších kanadských penzijních fondů s aktivy 22 miliard dolarů, začal investovat do zlata v roce 2019 v reakci na nízkou úrokovou sazbu a pokračoval během pandemie. 

„Nebylo to pandemické rozhodnutí, ale pohled na celkové dění, pokud jde o udržitelnost našeho plánu a vůči rizikům, kterým bychom mohli čelit,“ vysvětlil hlavní investiční ředitel OPTrustu James Davis. „K tomu potřebujeme odolné portfolio.“ 

Nejistoty do konce desetiletí?

„Přijde doba, kdy se podmínky na trhu normalizují, a pak se můžeme vrátit do světa, kde existuje jasnější vztah mezi akciemi a obligacemi, které poskytují ochranu proti negativním vlivům. Zlato může být jen přechodným řešením,“ doplnil Davis.

Ale podle společnosti PIMCO má zlato dlouhodobou hodnotu. Ve výhledu na rok 2021 Geraldine Sundstromová a Erin Browne, generální ředitelé a správci portfolia, napsali, že zatímco bezpečné vládní dluhopisy jsou dál spolehlivým zdrojem diverzifikace, zlato navíc zajišťuje proti inflaci. „Poskytuje dlouhodobou zásobárnu hodnoty s nízkou korelací k tradičním rizikovým aktivům.“

OPTrust také investuje dlouhodobě. „Vzhledem k nejistotám v ekonomickém prostředí, které podle nás budou i v příštích několika letech, neočekáváme snížení expozice zlata,“ uzavřel Davis. „V době, kdy očekáváme, že ekonomická nejistota bude v nadcházejících letech a pravděpodobně v nadcházejícím desetiletí veliká, přispěje vlastnictví zlata k odolnosti portfolia.“

(rek)