Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Inflace udrží zájem o zlato

Cena zlata uzavřela pátek se ztrátou 0,79 %, zřejmě v rámci širšího výprodeje na trhu a zřejmě také kvůli posílení dolaru. Kromě pevného dolaru se USA těší na další stimuly, takže ve výsledku si kurz zlata udržel první týdenní zisk v letošním roce.

Očekáváme, že zlato se udrží minimálně na své současné úrovni, protože rostoucí inflační tlak naznačuje, že nižší reálné sazby zůstanou. Foto: iStock

„Bez ohledu na třídu aktiv se odprodává vše od akcií po zemědělské komodity a velký důraz je kladen na to, zda k tak vysokému stimulu ekonomiky v USA skutečně dojde a zda bude vakcína proti covid efektivní,“ shrnul Phillip Streible, hlavní tržní stratég společnosti Blue Line Futures v Chicagu.

„Americký prezident Joe Biden ve svém plánu na úlevy po dopadech koronaviru na ekonomiku navrhuje výši 1,9 bilionu dolarů, i když někteří republikáni nad touto částkou vyjádřili znepokojení. Také síla dolaru jde proti ceně drahých kovů, protože zvyšuje výnosy dluhopisů amerického ministerstva financí nad 1 %,“ dodal Streible pro web televize CNBC.

Přestože ekonomický růst a nedávno rostoucí výnosy vyvážily cenu zlata, ekonomové z ANZ Bank vidí podle FXStreet podmínky pro zlato stejně příznivé jako dnes, protože rostoucí inflace udržuje reálnou úrokovou sazbu na nízké úrovni.

„Očekáváme, že zlato se udrží minimálně na své současné úrovni, protože rostoucí inflační tlak naznačuje, že nižší reálné sazby zůstanou. Pokud USA schválí víc stimulů, americký dolar zůstane v depresi, což zvýhodňuje cenu zlata,“ uvedli experti ANZ.

Klíčovým rizikem pro zlato je podle jejich názoru brzká normalizace politiky centrální banky, pokud se ekonomický růst výrazně zrychlí.

(rek)