Zlato (oz) / USD
1 764,30
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
38 040,80
0,18 %
EUR / USD
1,19
0,04 %
USD / CZK
21,56
0,04 %
Zlato
Inflace tlačí vzhůru cenu zlata

Inflace spotřebitelských cen ve Spojených státech roste a centrální banka jen opatrně vyčkává. Vzniká tím prostředí pro růst ceny zlata, ve kterém jen za květen vzrostla hodnota drahého kovu o sedm procent.

Jen během měsíce května tak cena vzácného kovu vzrostla v ceně o sedm procent. Foto: iStock

Zájem investorů o zlato jako finanční zajištění proti inflaci v posledních týdnech roste. Meziroční míra inflace spotřebitelských cen ve Spojených státech za duben oproti minulému roku vzrostla o 4,2 %. 

Oficiálním cílem americké centrální banky jsou přitom pouhá dvě procenta. Jedná se o nejvyšší nárůst inflace od prosince roku 2008. 

Podle americké centrální banky je však tento nárůst inflace krátkodobý. Představitelé banky proto odmítli podniknout kroky k omezení dalšího růstu inflace spotřebitelských cen.

Nárůst ceny zlata o sedm procent

Koncem května přitom cena zlata překonala pomyslnou hranici na úrovni kolem 40 000 korun za unci. Jen během měsíce května tak cena vzácného kovu vzrostla v ceně o sedm procent. 

Růst inflace a další zprávy „nadále podporují inflační prostředí, které je velmi příznivé pro zlato,“ uvedl pro CNBC David Meger, ředitel obchodu s kovy ve společnosti High Ridge Futures.

Meger doplnil, že odmítnutím americké centrální banky ubrat plyn v programu nákupu dluhopisů nebo zvýšit úrokové sazby, tato instituce dále podporuje růst ceny zlata.

(ska)