Zlato (oz) / USD
1 571,23
0,25 %
Zlato (oz) / CZK
35 985,95
0,33 %
EUR / USD
1,10
0,19 %
USD / CZK
22,90
0,08 %
Zlato
Indie zvýší clo na dovoz zlata

Indická vláda navrhla zvýšit dovozní clo na zlato a drahé kovy na 12,5 procenta ze současných deseti procent. Pro druhého největšího spotřebitele zlata na světě nejde z pohledu státní kasy o zanedbatelnou položku. Podle marketingové organizace nejvýznamnějších těžařů zlata (bez vyloučeného Ruska) World Gold Council se však již dnes do Indie pašuje asi 100 tun zlata ročně. V Česku díky mnohem příznivější legislativě nic takového neznáme.

Indická vláda navrhla zvýšit dovozní clo na zlato a drahé kovy na 12,5 procenta ze současných deseti procent. Foto: iStock

V rozhovoru pro televizi CNBC výkonný ředitel World Gold Councilu (WGC) Somasundaram PR vyslovil domněnku, že obchodníci v Indii nebudou moci navýšení ceny zlata okamžitě přenést na zákazníky, jak se někdy děje. Budou zřejmě muset vyčkat na definitivní podobu zákona.

„Předpokládáme, že spotřebitelům to bude chvíli trvat, než si zvyknou. Nejde totiž jen o těch 2,5 procenta, ale i o to, že nedávné zvýšení cen zlata v posledních týdnech června hodně snížilo poptávku. Jedinou dobrou věc na tom je, že ke zdražení zlata dojde mimo sezónu,“ dodal šéf WGC.

V roce 2018 se do Indie dovezlo zhruba 760 tun zlata. Letošní dovoz se odhaduje na 750 až 850 tun. Podle WGC nyní Indové vlastní až 25 000 tun zlata. Hodnota tohoto množství představuje téměř 40 procent HDP celého subkontinentu. Pro představu oficiální zlaté rezervy indické centrální banky činí 607 tun, to znamená, že poměr státní zlaté rezervy vůči zlatu vlastněném obyvatelstvem je 1:41. 

Z indického pohledu jsou proto prodeje a nákupy zlata v Česku z oblasti snů. Nezatížené žádnými daněmi včetně DPH (netýká se šperků) a celními sazbami se u nás jeho cena řídí výhradně trhem. 

Pro dovoz fyzického zlata do Evropské unie se nevztahují ani žádné jiné zvláštní zákazy nebo omezení. Celním orgánům v celé Evropské unii se nepředkládá žádný specifický doklad o autentičnosti zlata, včetně zlata investičního, ani jiný certifikát. 

(rek)